İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Gençleri İstişare Meclisi

Din öğretimi Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz, Pendik Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği Türkiye Gençleri İstişare Meclisi programına katıldı.
Türkiye Gençleri İstişare Meclisi

Pendik Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği Türkiye geneli lise düzeyindeki öğrencilerin katıldığı ilk Türkiye Gençleri İstişare Meclisi (TÜRGİM) 15 Mart Cuma günü başladı. Açılış programına Din öğretimi Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz, Pendik Kaymakamı Sayın İlhan Ünsal, Pendik Belediyesi Meclis Başkanı Sayın Şerafettin Taştan, Pendik İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aytekin Yılmaz, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Mustafa Akhan, PESİAD Başkanı Sayın Ahmet Cin, şube müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve misafir öğrencilerimiz katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra program, Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sedat Kara’nın Kur’an tilavetiyle başladı.

Geleceğe Katkı Sunmak

Türkiye Gençleri İstişare Meclisi’nin koordinatörleri Rüveyda Suğra Demir ve Rümeysa Yılmaz, konuşmalarıyla programı düzenleme amaçlarını açıkladılar. “Üstadımız Necip Fazıl Kısakürek gibi, fikir çilesine talip olup, “Bayrak” şairimiz Arif Nihat Asya’nın ifadesiyle taşıdığımız değerden haberdar olmak suretiyle Fatih’in yaşına geldiğimizde aşılamaz sanılan engelleri geride bırakmak; kan, sömürü ve gözyaşı çağını kapatıp; merhamet, huzur ve barış çağını aralamak gayesiyle fikir teatisinde bulunacağız. Fahri Kâinat Peygamber Efendimizin ‘Ümmetimin ihtilafında rahmet vardır.’ hadis-i şerifi gereğince düşüncelerimizi yarıştıracak, en ideale ulaşmak adına üç gün boyunca fikir alışverişi yapacağız.

Bizler bu toprakların geleceği olan gençler. İnanıyoruz ki; fikirlerimize, düşüncelerimize, emeklerimize değer verildiğinde milletimizin geleceğine önemli katkılarda bulunacağız. Siz büyüklerimizin tecrübesiyle bizim fikirlerimiz buluştuğunda; yeniden İbni Sinâlar, Farabiler, Uluğ Beyler, Ali Kuşçular, Hezârfenler olarak yetişeceğiz.”

Gençlere Güvenmek

Mihmandar okulumuz Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi´nin Okul Müdürü Abdulkadir Işık ise konuşmalarında “Gençlere güvenimiz tamdır. Onların dinamizmini ve bizim tecrübelerimizi yoğurarak âtiyi mâmur kılabilme gayretiyle yoluna çıktık. Bu yolda desteğini esirgemeyen herkese üyesi bulunmaktan gurur duyduğum Şehit Adil Büyükcengiz ailesi olarak teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, eğitimin, memleketin en önemli meselesi olduğunu söyledi. Bu bağlamda onun en önemli unsuru olan öğrencilerin görüşlerinin bugüne kadar alınmamış olmasının eksiklik olduğunu ve zararın neresinden dönülürse kâr olacağını söyleyerek Türkiye’de bir ilk olan bu çalışmanın organizasyonunda bulunan herkese şükranlarını sundu. 21 il den 31 okuldan gelen tüm öğrencilere değerli çalışmalarının sonuçsuz kalmayacağının teminatını verdi ve bildiriden çıkan kararları kendi çalışma sahasında ilgili alanlarda uygulama gayreti göstereceğini söyledi. Yapılacak çalışmaların hayırlara vesile olması temennisiyle katılımcıları sevgi ve saygıyla selamladı.

Yol Gösterici Fikirler

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz tohuma benzettiği gençliğe “Bir fikir başka fikirlere vesile olur, sizler bugüne kadar Âkiflerin, Karakoçların, Topçuların, Kısaküreklerin fikirlerini dinlediniz şimdi artık söz sizin!” diyerek seslendi. Ayrıca “Onlar kendi aralarında istişare ederler” ayet-i kerimesiyle istişarenin önemine dikkat çekti. Yılmaz, Türkiye Gençleri İstişare Meclisi’nin bu konuda çok güzel bir başlangıç olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizleri kıyasıya eleştireceksiniz, fikirlerinizi ben de merak ediyorum, çilesini çektiğiniz fikirlerin yeni bir nesli yetiştirmede yol göstereceğini ümit ediyor ve emeği geçen herkesi hayırla yâd ediyorum.”

Eğitim ve Öğretimde Yeni Ufuklar

Programın İkinci bölümünde ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Dr. Muhammet Ubeydullah Öztabak katılımcılara “Eğitim ve Öğretimde Yeni Ufuklar” konulu bir seminer verdi. 2030’lar üzerinde duran Öztabak, yapılan araştırmalara göre 2030 yılında bugün var olan birçok mesleğin yok olacağını ve çıkacak yeni mesleklerin sayısının öngörülemediğini belirtti.

Ünlü fütüristlerin hazırladığı listelerin başında, gelecekte geleneksel üniversitelerin yarısının yok olacağı, birçok üniversitenin tek alanda uzmanlaşacağı bilgilerinin yer aldığına dikkat çeken Öztabak işsiz kalmak istemeyen gençlere girişimci olmalarını tavsiye etti.

Öztabak şunları söyledi: “Eğitim güç üzerine kurulmuştur. Güçlü olmak içinse yenilik üretmek gerekir.  Günümüz toplumlarında güç rekabet ortamlarını oluşturur. Özetle büyük balık küçük balığı yer. Ancak bu bizim yapımıza tamamıyla terstir. Çünkü bizde “haklı olan güçlü”dür. O zaman biz kesinlikle bu düzene uyamayız. O hâlde yeni bir düzen ortaya koymalıyız. Güçlü olanın haklı olmadığı, haklı olanın güçlü olduğu bir düzen!

Sevgili Gençler, yapay zekânın yapamayacağı şeylere yönelin. Duygu, kültür, inanç gibi değerlere odaklanın. 21. yüzyıl insanının en büyük sorunu anlam arayışıdır. Siz bu sorunu yaşamak istemiyorsanız vatan, din, insanlığa fayda gibi değerlere sahip çıkın.”

Programın açılışı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Bugün 120 öğrencimiz belirlenen 4 konu ile ilgili çeşitli oturumlarda fikirlerini ifade etti. 

Türkiye Gençleri İstişare Meclisi, 17 Mart 2019 Pazar günü saat 17.00´de sonuç raporunu okunacak ve sertifika töreniyle program sona erecek.

16-03-201916-03-201916-03-201916-03-201916-03-201916-03-201916-03-201916-03-201916-03-201916-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.