İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Müziği Eğitim İş Birliği

Millî Eğitim Bakanlığımızla ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında Türk müziği alanında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.
Türk Müziği Eğitim İş Birliği

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen törende protokole, Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca imza koydu. 

Protokol kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk müziği eğitimi alanında güzel sanatlar liselerinde program ve müfredat geliştirme süreçlerine destek olacak, öğrenci ve öğretmenlere yönelik eğitimler düzenleyecek ve öğrencilerin ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanmalarına katkı sağlayacak.

Eğitim Seminerleri

Protokol kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığı güzel sanatlar liselerinin tümünde eğitim gören öğrencilere yönelik Türk müziği alanında eğitim seminerleri düzenlenecek.

İlk uygulama, bu yılın nisan ve mayıs aylarında İstanbul´da bulunan güzel sanatlar liselerinde başlatılacak. İstanbul´daki güzel sanatlar liselerindeki müzik alan derslerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı uzmanları görev alabilecek ve güzel sanatlar liselerinde görev yapan öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik eğitim programları düzenlenecek.

Müzik Aletleri Yapımı

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, güzel sanatlar liselerinde “Türk Müziği aletleri yapım sınıfının” kurulmasına destek olacak ve alet yapımıyla ilgili eğitimler verecek. Ayrıca Türk ve Batı müziği aleti yapımı konusunda ilgili okullara müzik aletleri temin edilmesine destek verilecek.

Protokol kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı uzmanları, müzik alan öğrencilerine yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenecek etkinlik ve yarışmalarda öğrencilerin hazırlanmasına destek olacak.

İTÜ Konservatuvarı

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, ortaöğretimden lisans, yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora programlarına kadar geniş bir çerçevede eğitim veren dünyadaki ilk ve en büyük Türk müziği konservatuarı.

Geleneksel müziğin yanı sıra Batı müziği eğitimi de verilen konservatuar Rusya, Almanya, İspanya, İtalya, Bulgaristan, Estonya, İrlanda, Avusturya, Fransa, Yunanistan, Slovenya, Litvanya, Hollanda gibi ülkelerle yaptığı Erasmus ve ikili anlaşmalarla dünyada da yükselen bir değer ve cazibe merkezi. Konservatuvar, Avrupa´nın önemli akademilerinden biri olan CODARTS (Hollanda) World Music içinde yer alan Türk Müziği bölümünün kuruluş çalışmalarına da destek verdi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.