İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finali

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması finalinde dereceye giren öğrencilerimizi, okul yönetimlerini ve değerli öğretmenlerini tebrik ederiz.
TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finali

Genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yaratıcı çözümler üretebilen 21. yüzyıl becerilerine sahip bireylerin yetişmesini sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından düzenlenen “TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” finali ATO Ankara Congresium Uluslararası Sergi ve Kongre Salonunda büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Yapılan ödül törenine Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, Ortaöğretim Genel Müdürümüz Sayın Cevdet Vural ve Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Alpaslan Durmuş da katıldı.   

Yarışma, Fen Bilimleri ve Matematik, Sosyal Bilimler ile Teknoloji, Tasarım ve Mühendislik Uygulamaları altında 12 bilim dalında (Biyoloji, Fizik, Kimya Matematik; Coğrafya, Değerler Eğitimi, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı; Yazılım, Teknolojik Tasarım) düzenlendi.

220 Proje Sergilendi

TÜBİTAK tarafından bu yıl 50.si düzenlenen yarışmada toplam 12 Proje Birincilik Ödülüne; 24 Proje İkincilik Ödülüne ve 35 Proje Üçüncülük Ödülüne layık bulundu. 36 Projeye Teşvik Ödülü verilirken; TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesinden Tan Elçin, “Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü”nü; Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezinden Sude Aksaray ve Serenay Akgün “Prof. Dr. Saadet Büyükalaca Özel Ödülü”nü kazandılar.

Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapıldı ve ön değerlendirmeyi geçen bin 217 proje başvurusu 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 220 proje arasında Ankara’da düzenlenen Final Yarışması’nda sergilendi.

Bu yıl final yarışmasına 63 ilden, 202 farklı okuldan toplam 369 proje sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 220 projeden 107’si Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödüllerinden birini kazandı. Final yarışmasına katılan 369 öğrenciden 181’i ödül aldı. Final yarışmasında ödül alan proje sahibi öğrencilerin 27’si özel okulda, 19 tanesi bilim ve sanat merkezinde ve 48 tanesi de devlet okulunda kayıtlıdır.

Değerlendirmeye Alınan Projeler

Toplamda resmî ve özel liselerin 16.679 proje ile katıldığı yarışmada, Orta Öğretim Genel Müdürlüğümüze bağlı Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liselerimizden toplam 7.188 proje değerlendirmeye alındı. Çorum 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi-biyoloji, Mersin Eyüp Aygar Fen Lisesi-sosyoloji, Amasya Macit Zeren Fen Lisesi-tarih, Ankara Fen Lisesi-teknolojik tasarım, Kocaeli Fen Lisesi-teknolojik tasarım, İzmir Fen Lisesi- teknolojik tasarım, İstanbul Atatürk Fen Lisesi- teknolojik tasarım;

Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi-coğrafya, Rize Sosyal Bilimler Lisesi-değerler eğitimi, Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi- değerler eğitimi, Sivas Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi-psikoloji, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi-psikoloji, Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi-sosyoloji, Kayseri Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi-Türk dili ve edebiyatı;

Eskişehir Anadolu Lisesi - biyoloji, İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi - biyoloji ve fizik, Tokat Dinçerler 75. Yıl Anadolu Lisesi - coğrafya, Elazığ Baskil Anadolu Lisesi-coğrafya, Aydın Söke Hilmi Firat Anadolu Lisesi-kimya, Malatya Tecde Anadolu Lisesi-kimya ve sosyoloji, Elazığ Kovancılar Anadolu Lisesi-psikoloji, Uşak Vala Gedik Anadolu Lisesi-psikoloji, İstanbul Süleyman Nazif Anadolu Lisesi-psikoloji, Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi-sosyoloji, Bitlis Ahlat Selçuklu Anadolu Lisesi-sosyoloji, Adana Anadolu Lisesi-sosyoloji, Ağrı Eleşkirt Anadolu Lisesi-Türk dili ve edebiyatı, Trabzon Akçaabat İMKB Anadolu Lisesi- Türk dili ve edebiyatı, Kastamonu İnebolu Anadolu Lisesi- Türk dili ve edebiyatı, Muş Anadolu Lisesi-yazılım alanında dereceye girerek ödül aldı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.