İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK İHA Yarışması

TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasında 39 projemiz kabul edildi.
TÜBİTAK İHA Yarışması

İnsansız Hava Araçları, otonom olarak gidebilen ve bu gidiş sürecinde verilen birtakım görevleri yerine getiren araçlardır. İnsansız hava araçları, genel olarak döner kanatlı ve sabit kanatlı olarak ikiye ayrılır ve bu şekilde adlandırılır. Bu araçların tasarımı, üretimi ve kontrolü amatör olarak yapılabildiği gibi profesyonelce de yapılabilir. İHA'lar çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmiş ve pek çok etkinliğin ve günlük yaşantımızın sıradan bir parçası hâline gelmiştir.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Liseler Arası Yarışması etkinliğinin hedefi, İHA konusundaki farkındalığı yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek, bu gelişmelere katkı sağlamak ve aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmaktır. Yarışma, TÜBİTAK tarafından 2016 yılından bu yana her yıl gerçekleştiriliyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı kurumlarımız liseler arası insansız hava araçları yarışmasında büyük başarı sergiledi. Türkiye genelinde kabul edilen 289 projenin 39'u ilimize ait. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, herkes tarafından heyecanla karşılanan TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasının önemli olduğunu kaydetti.

Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Yazıcı "Millî Eğitim Bakanlığımızın bilim ve kültür temelli, beceri eksenli, yerli, millî ve aynı zamanda evrensel vizyonlu olarak belirlenmiş 2023 hedeflerine ulaşabilmek için hepimiz el birliği ile çalışıyoruz. Takımlarımızın her fikrin değerli olduğu ilkesi ile bilimsel süreç takip edilerek hazırlanan her türlü proje süreçlerine yaptıkları katkı çok büyük. Proje odaklı çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.