İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölgesi Sergisi

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Sergisi  İTÜ Maslak Yerleşkesinde yapıldı.
TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölgesi Sergisi

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 51. kez düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve bölge yarışlarına katılmaya hak kazanan projelerin bölge sergileri ve ödül törenleri yapıldı. Törenler Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezindeydi. Projeler biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile yazılım alanlarında hazırlandı.

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Sergisinde liseli öğrenciler projeleriyle yarıştı. Avrupa Bölge Sergisi İTÜ Maslak Yerleşkesinde düzenlendi. OrganizasyondaEdirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul'dan toplam 100 proje davet edildi. Sergilenen projelerin 87'si İstanbul'da hazırlananlardan seçildi.

Kültür ve Teknolojik Altyapı

 İTÜ Maslak Yerleşkesindedüzenlenen sergi, gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yenilikçi ve özgün çözümler üretebilmelerine katkıda bulunmayı amaçladı.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 12 bin 697 kız ve 10 bin 831 erkek olmak üzere toplamda 23 bin 528 öğrencinin hazırladığı 15 bin 273 proje başvurusu alındı.

Alanında uzman jüriler tarafından yapılan bilimsel ön değerlendirme sonucunda başarılı bulunan bin 205 proje, 9-11 Mart 2020 tarihlerinde Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezindeki yarışmalara davet edildi.

Kültüre ve teknolojik bir altyapıya katkı sunanprojeler; özgünlük, yenilikçilik, yararlılık, uygulanabilirlik, özümseme ve hâkimiyet, kullanılan bilimsel yöntem gibi ölçütlerine göre jüri tarafından değerlendirildi ve bölge yarışmasında birincilik alan projeler final yarışmasına katılmaya hak kazandı.Bölge sergisinin kapanış törenine üniversite yetkililerinin yanı sıra, eğitim yöneticileri,TÜBİTAK Proje Yarışmaları Avrupa Bölge Koordinatörü Sayın Prof. Dr. Güven Kömürgöz Kırış, İl Millî Eğitim ŞubeMüdürümüz Murat Gözüdok ile çok sayıda akademisyen, öğretmen ve öğrenci katıldı.

Ödüller ve Final Yarışması

Sergide farklı illerden gelen öğrenciler biyoloji, coğrafya, matematik, fizik, kimya, değerler eğitimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı ile yazılım alanındaki projelerini sergiledi.Avrupa Bölge Sergisinde başarılı bulunan projelerebölge birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü ödülleri verildi. Avrupa Bölge sergisinde en çok dikkat çeken hususların başında İstanbul'a ait projeler geldi. İlimiz sergiye büyük ilgi gösterdi.

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölgesi Sergisinde toplam 42 proje ödül aldı. Bu ödüllerin 35'ini ise İstanbul'daki öğrencilerimiz aldı. TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölgesi Sergisinde ilimizden 15 proje birincilik, 11 proje ikincilik, 9 proje ise üçüncülük ödülüne değer bulundu.

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projelerindeki toplam ödül sayımız;  23 birincilik, 15 ikincilik,13 üçüncülük şeklindedir. İlimizden 23 projemiz Ankara'ya finale gitmeye hak kazanmıştır. Asya ve Avrupa Bölge Sergilerinde ilimizin 51 projesi ödüle değer bulundu.

Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 1-5 Haziran 2020 tarihleri arasında Diyarbakır'da düzenlenecek final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

14-03-202014-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.