İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Trafik güvenliğine “okul sütü” katkısı

 Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi öğrencileri Büşra, Rana ve Yağız’ın Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasında birinci olan projesi, Okul Sütü Programı kapsamında Türkiye genelinde uygulanması için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Milli Eğitim Bakanlığı’na önerildi.  
Trafik güvenliğine “okul sütü” katkısı

Öğrencilerin birinci olan projesi yol güvenliği eğitimi için uygulaması kolay, olumlu etkisi kanıtlanmış bir yöntem öneriyordu: Okul kantinindeki ürünleri, üzerlerine öğretici ve bilinçlendirici çıkartmalar yapıştırarak, bir trafik eğitimi mecrasına dönüştürmek.

 

Öğrenciler trafikte kendilerini tehdit eden riskleri, trafik güvenliği kurallarını ve buna ilişkin yaşamsal önerileri her gün kantinden satın aldıkları ürünlerin üzerinde görse, bundan nasıl etkilenir? Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi 10 A sınıfı öğrencileri bu basit sorunun cevabını geçen yıl Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasında birinci olan “Çıkartmalarla Öğren” adlı projeleriyle vermişti. Öğrencilerin geliştirip, uyguladığı bu yalın ama etkili proje, ürünler üzerindeki uyarılarla karşılaşan öğrencilerin trafik güvenliğine ilişkin nasıl farkındalık kazandıklarını ve davranış değişikliğine gittiklerini kanıtlara dayanarak ortaya koyuyordu.

İşte bu proje şimdi İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, Türkiye genelinde uygulanması için Milli Eğitim Bakanlığı’na öneri olarak sunuldu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz  Dr. Muammer Yıldız bu haberi, yarışmada birinci olan Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi’ne düzenlediği özel ziyarette açıkladı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Total Oil Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Ayşe Ürgen ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner’in de katıldığı ziyarette Dr. Muammer Yıldız bir matematik işlemiyle trafik kurallarına vurgu yaptı ve şunları dile getirdi:

“Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi öğrencilerimizin bu projesinin Türkiye geneline yayılabilecek değerde olduğunu düşünüyoruz. Bunun Okul Sütü Programı çerçevesinde Türkiye geneline yaygınlaştırılması için Milli Eğitim Bakanlığımıza başvurduk. Umuyorum olumlu bir cevap alacağız. İnanıyorum ki, bu sayede çocuklarımız trafik güvenliğine ilişkin bilgi ve uyarıları süt kutularında okuyup, görerek, farkındalık kazanacak ve bu olumlu anlamda davranış değişikliğine de yol açacak. Bu vesileyle bu projeyi düşünen, geliştiren ve uygulayan öğrencilerimizi yeniden kutluyorum.”

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da en büyük arzularının bu projenin tüm Türkiye’de uygulanması olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

 

“Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi’ndeki gençlerimiz, hepimizi heyecanlandıran, yürekten desteklediğimiz bir yol güvenliği projesi geliştirdi. Bu basit ama etkili çözümü üreten gençlerimiz bize geleceğe ilişkin umut veriyor. Biz proje ortaklarımız Total, TTKÖD ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte, Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasıyla, gençlerimizin trafik güvenliği üzerine düşünmelerini ve ortaklaşa çözümler üretmelerini teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Geçen üç yılda aldığımız sonuçlar, doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Gençlerin bu yaratıcı enerjisini topluma taşımak için yarışmamızı daha da genişleterek sürdürmeyi amaçlıyoruz.” 

 Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi 10 A Sınıfı öğrencileri, “Çıkartmalarla Öğren” adlı projeleri kapsamında, çocukların her gün kantinden satın aldıkları yiyecek ve içeceklerin üzerine trafik güvenliği bilgilerinin olduğu çıkartmalar hazırlayıp yapıştırdılar. Bu bağlamda çocuklarda yol güvenliğine ilişkin farkındalık yaratıp, bu konuda olumlu davranış değişikliği yaratmayı amaçladılar. .

Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışması 2011’den bu yana düzenleniyor. Yarışma, liseli gençleri trafik güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorunları üzerinde düşünmeye, projeler üretmeye, okullarında veya mahallelerinde bir duyarlılaştırma ya da iyileştirme kampanyası düzenleyerek, projelerini hayata geçirmeye davet ediyor.

 

Yarışmanın önemli amaçlarından biri de gençlerin toplumsal sorunlar konusunda kendilerini sorumlu ve etkin hissetmelerini sağlamak. Yarışma ehliyet ve sorumluluk alma çağına yaklaşan liseli gençlerin, yol güvenliği konusunda sorunun çözümüne katkı sağlayarak, bilinçlenmelerini sağladığı gibi onların özgüven, girişimcilik ve sorumlu vatandaşlık duygularını geliştirmelerine yardımcı oluyor.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 455 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.