İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitim sürecinde matematik, fizik ve bilgisayar alanında toplam 178 öğrencimiz bilim olimpiyatlarına hazırlanıyor.
Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi Uzaktan Eğitim

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirilen Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi, son yıllarda giderek öne çıkan bilim olimpiyatları çalışmalarını da içeriyor. Bilim olimpiyatları ise, öğrencilerimizi bilimsel çalışmalar yapmaya teşvik etmek, öğrencilerin bu alanda yeteneklerini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla düzenleniyor. 

Geleceğin Bilim İnsanları

Proje kapsamındaki bilim olimpiyatları eğitimleri uzaktan eğitim sürecinde online olarak devam ediyor. Matematik, fizik ve bilgisayar alanında toplam 178 öğrencimiz derslere katılıyor. Bu derslerde öğrencilerimiz konuları tekrar ederek, eksikliklerini kapatarak, soru çözümleri yapıyorlar. Geleceğin bilim insanlarına yönelik dersler ise 9 sınıfta hafta içi her gün 17.00 ile 19.00 arasında yapılmakta.

5.sınıf öğrencilerimiz; 19.00-19.40 arası hafta içi her gün

6.sınıf öğrencilerimiz; 17.00-19.00 arası Salı ve Perşembe günleri

7 ve 8.sınıf öğrencilerimiz; 14.00-16.00 arası Çarşamba ve Cuma günleri

Lise grubu öğrencilerimiz ise 13.00-17.00 arası cumartesi günleri ve ayrıca hafta içinde eğitim görmektedir.

Bilime Sevdalı, Kültüre Meraklı

Projenin uzaktan eğitin çalışmalarına dikkati çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi kapsamındaki eğitimlerin 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı bireyler yetiştirmeyi hedeflediğini kaydetti. 

Çocukların ufkunu açmanın öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Yazıcı  "Bilim Olimpiyatları eksenli çalışmalarımız uzaktan eğitin sürecinde ara vermeksizin her geçen gün daha nitelikli hâle geliyor. Ulusal ve uluslararası yarışmalara öğrenci hazırlamak bir takım yeterlikleri gerektiren ve ara verilmemesi gereken bir süreç. Bilim olimpiyatlarında deneyimi olan, bu alanda çalışmalar yapan ve uluslararası arenada başarılar elde eden bir ekibiz. Şunun farkındayız; öğrencilerimizi temel bilimler alanına yönelten en önemli unsurlardan biri takım çalışmasıdır. Proje kapsamındaki eğitimler bilim olimpiyatları faaliyetlerinin daha çok desteklenmesi ve diğer süreçlerin geliştirilmesi açısından oldukça önemli... Bu vesileyle azim ve kararlılıklarından dolayı öğrencilerimizi ve proje ekibini kutluyorum. Başarılarının artarak devam etmesini diliyorum." dedi.

Temel bilimlere ilgili ve yetenekli her öğrenciye ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında ortaokul ve liseden öğrencilerimizden oluşan 9 sınıf bulunmakta. Öğrencilerin ilerleyen dönemlerde yapılacak yarışmalara da hazırlandığı sınıflarda 8 öğretmenimiz eğitim veriyor. Bu süreci daha da verimli hâle getirmek için ders dışında öğrencilerimize ödevler verilerek onların bilim yolculuğu yakından takip ediliyor.

Korona salgını sebebiyle birçok sınav ertelenip online olarak gerçekleştiriliyor. Ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatlarında ülke adına önemli başarılara imza atan öğrencilerimizin bu sürece uyumunu kolaylaştırmak için olimat.org sitesi üzerinden deneme sınavları uygulanıyor. Başarıyı artırmak için, yayınlanmamış çok sayıda sorudan oluşan ileri düzeydeki sınav sorularından oluşan denemeler öğrencilerimizin kazanımlarını pekiştiriyor,

07-05-202007-05-202007-05-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.