İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOFEST Finalleri

TEKNOFEST finallerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımız önemli dereceler elde etti.
TEKNOFEST Finalleri

Kısa süre içerisinde dünyanın en önemli Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olarak gösterilen TEKNOFEST, sadece Türkiye'den değil, uluslararası alandan da takımları da ağırlayan bir etkinliğe dönüştü.

Yarışmanın finallerine 2018'de 14 farklı kategoride 4 bin 333 takım, 20 bin genç, 2019'da 19 farklı kategoride 17 bin 373 takım, 50 bin genç başvuru yapmıştı.  Bu yıl 21 farklı kategoride düzenlenen TEKNOFEST'e, salgın sürecinin meydana getirdiği küresel olumsuzluklara rağmen 20 bin 197 takım 100 bin genç başvuru yaparak bir rekora imza attılar.

Aslında festivale yapılan başvuru sayılarını birer rakamdan ibaret okumak hata olur. Çünkü bu sayılar, gençliğin teknolojiyi üretmeye olan ısrarının, inancının sonucu aynı zamanda. İlk iki yıl İstanbul'da düzenlenen festivalin finalleri bu sene Anadolu'ya taşındı ve ilk durağı Gaziantep oldu. Salgın nedeniyle ziyaretçiye kapalı olarak gerçekleştirilen festival, milyonlar tarafından ekranları başından ve dijital platformlardan ilgiyle takip edildi.

Hayalleri Gerçeğe Dönüştürmek

Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST'te ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına katıldı.  Yarışmalara 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulundu. Başvurular arasından 5000 finalistin belirlendiği yarışmalarda gençler kıyasıya mücadele etti. Aylarca süren hazırlık ve jüri değerlendirmelerinin ardından alt kategorilerle birlikte dereceye giren takımlara toplamda 3 milyon liradan fazla ödül verildi.

TEKNOFEST 2020'ye katılarak çocuklarımızın ve gençlerimizin projeleriyle yakından ilgilenip bilgi alan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmasında: "Bin yıldır bu toprakları vatanımız kılmak uğrunda canlarını ortaya koyan ecdadımız, onca fedakârlığı sizin bugün ve gelecekte göstereceğiniz başarılar için yapmıştır. Her birinizden bu anlayışla eğitiminize, çalışmalarınıza, geleceğinize dört elle sarılmanızı istiyorum. Biz kurduğumuz güçlü altyapıyla, verdiğimiz desteklerle, sağladığımız fırsatlarla, TEKNOFEST gibi platformlarla sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizlere destek olmakta kararlıyız. Eksikler varsa tamamlarız, hatalar varsa düzeltiriz. İhtiyaçlar varsa gideririz. Engeller varsa kaldırırız. Yeter ki siz hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için mücadele etmekten, gayret göstermekten, emek vermekten vazgeçmeyin."  şeklinde konuştu.

Finallerde İstanbul Rüzgârı

Finallere İstanbul'dan katılan okullarımızın takımları büyük başarılar elde etti.  Festivalde ödül alan bir Bilim Merkezi ve bir DENEYAP takımı yarışmaya İstanbul'dan katıldı. Başlı başına bir öğrenme yolculuğu olan finallerde Özel Kartal Yesevi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi akıllı ulaşım lise seviyesinde birinci oldu.  Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi (Takım üyelerinin okulları: Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Kaptan Ahmet Erdoğan Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi) ise biyo-teknoloji - fikir seviyesinde ikinci oldu.

Üsküdar DENEYAP (Takım üyelerinin okulları: Mutluhan Uzunal Çolakoğlu Ortaokulu, Tekden Koleji, Bahçeşehir Koleji Maltepe, TEB Ortaokulu Ataşehir, Ali Haydar Ersoy Ortaokulu, Bahçeşehir Koleji Ümraniye Kampüsü, Özel Palet Ortaokulu) ise insanlık yararına teknoloji - sosyal inovasyon kategorisi ilkokul/ ortaokul seviyesinde ikincilik elde etti.

Özel Sancaktepe Yenidoğu Ortaokulu eğitim teknolojileri ilkokul/ ortaokul/  seviyesinde üçüncü olurken, Validebağ Fen Lisesi uçan araba tasarım - serbest kategoride üçüncülük elde etti. TOKİ Avrupa Konutları Ortaokulu insanlık yararına teknoloji - sosyal inovasyon kategorisi ilkokul/ ortaokul seviyesinde üçüncü oldu.

Bahçeşehir Koleji Nakkaştepe 50.yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi, insansız sualtı sistemleri-temel kategorisinde üçüncülük elde etti. Özel Güzelyalı Bahçeşehir Koleji Ortaokulu ise insanlık yararına teknoloji - sağlık ve ilk yardım kategorisinde üçüncü oldu.

Dereceye girenler ödüllerini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakanlarımızın ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar'ın ellerinden aldı. 

08-10-202008-10-202008-10-202008-10-202008-10-202008-10-202008-10-202008-10-202008-10-202008-10-202008-10-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.