İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tasarım-Beceri Atölyeleri Kurulması

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda yer alan hedefler kapsamında, “Ortaöğretim Kurumlarında Tasarım-Beceri Atölyeleri Kurulması Toplantısı” gerçekleştirildi.
Tasarım-Beceri Atölyeleri Kurulması

Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda kurulacak Tasarım-Beceri Atölyelerinin alanlarının ve standartlarının belirlenmesi amacıyla akademisyenler, STK temsilcileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve Bakanlığımızın ilgili birim temsilcilerinin katılımıyla 10-12 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara Başkent Öğretmenevinde “Ortaöğretim Kurumlarında Tasarım-Beceri Atölyeleri Kurulması Toplantısı” gerçekleştirildi.  

Toplantının açılışına katılan Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Safran “Tasarım ve Beceri Atölyelerine bakışımızda tek tip bir atölye anlayışımız olmamalıdır. Çocuklarımızı bütüncül bir anlayışla yetiştirmemiz gerekmektedir. Bu bütüncül yapıda bilim, sanat, spor, kültür ve temel yaşam becerilerine yönelik atölye içerikleri tasarlamamız ve bu atölyelerde öğrencilerimizin kendilerini geliştirmelerini sağlamamız gerekmektedir.” dedi.  Bakan Yardımcımız Safran, mevcut uygulamalarda birçok atölye örneği bulunduğunu, o örneklerin her birini temsilen katılımcıları toplantıya davet ettiklerini belirtti. 

Bakan Yardımcımız Safran, toplantının amacının tüm iyi örnekleri dinlemek ve bu alanda akademik çalışma yapmış değerli hocaların tespit, öneri ve tavsiyeleri doğrultusunda lise seviyesine en uygun tasarım ve beceri atölyesi yapısını kurgulamak olduğunu ifade etti.

Toplantının birinci gününde; Bakanlığımız Birimleri temsilcileri, akademisyenler, STK temsilcileri ve öğretmenler n dünyadan ve ülkemizden Tasarım-Beceri Atölyeleri örneklerine ilişkin sunum yaptı.

Toplantının ikinci ve üçüncü günlerinde ise; okul türlerine göre hangi alanlarda Tasarım-Beceri Atölyelerinin kurulacağı Tasarım-Beceri Atölyelerinin standartlarının belirlenmesi (fiziksel altyapı, malzeme listesi), yöneticiler, öğretmenler ve öğrencilere verilecek tasarım-beceri eğitimleri ve okullarda Tasarım-Beceri Atölyelerinin kullanımı konularında grup çalışmaları gerçekleştirildi. 


Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.