İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih ve Romanın İmkânları

Şair yazar Ali Emre Arnavutköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Şehrengiz Projesi kapsamında lise öğrencileriyle bir araya geldi.
Tarih ve Romanın İmkânları

Arnavutköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Şehrengiz Projesi, temel okuryazarlığa dayalı çoklu okuryazarlığın geliştirilmesi ve okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Projede okul dergileri, gazeteleri ve yazar-öğrenci buluşmaları önemli bir yer tutuyor. Yazar-öğrenci buluşmaları kapsamda öğrencilerimiz yaşayan edebiyatımızın önemli isimleriyle bir araya geliyor.  

İlçemizde bu ay lise öğrencilerimiz önce Ali Emre’nin Selahaddin Eyyubi’nin hayatını anlattığı Selahaddin Şark’ın Kartalı romanını okudular.  Ardından Ali Emre, yaklaşık 200 öğrencimizin dinleyici olarak katıldığı bir konferans verdi. Aksa Koleji’ndeki konferansa ilçe yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz de katıldı. 

Konferansında tarih ve roman ilişkisine değinen Ali Emre, “Tarihimize yönelik ilgi artıyor. Tarihi karakterler, olaylar, önemli eşikler hakkında edebiyatçıların çaba sarf etmeleri gerekiyor. Yazmakla yetinmemeliyiz. Sinema, tiyatro, müzik gibi sanatın diğer alanlarında da kahramanlarımızı tanıtabilmeliyiz. ” ifadelerini kullandı.

Emre, tarihi kişiliklerin edebiyatla, sanatla doğru bir şekilde anlatılmasının önemine işaret ederek “Kahramanların gençlere, öğrencilere, yeni nesillere tanıtılmasının da önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum.” dedi. 

Konferans soru ve cevaplarla sona erdi. 

Ali Emre Kimdir?

1968 yılında Kastamonu´da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini aynı ilde tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Şiirleri ve yazıları Hece, Dergâh, İtibar gibi dergilerde yayımlandı. Yayımlanmış kitaplarından bazıları şöyle: Yeryüzüne Dağılan, Onarılmış Yas Bitiği, Milyon Sesli Mızıka, Kıyamet Mevsimleri, Meryem’in Yokluğunda, Şiirin Saçağı Altında,  Şiirimizde Ortadoğu, Nureddin Zengi, Selahaddin Şark’ın Kartalı. 

 

04-01-201904-01-201904-01-2019

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.