İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sudan İl Müdürleri ve Meslek Birliği Yöneticilerinden İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne Ziyaret

 Sudan İl Müdürleri ve Meslek Birliği Yöneticilerinden İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne Ziyaret

Eğitim-Bir-Sen ile Sudan Öğretmenleri Meslek Birliği’nin Türkiye’de ortaklaşa düzenlediği İdari Liderlik Eğitim Programı münasebetiyle ilimizde bulunan Sudan İl Müdürleri ve Meslek Birliği Yöneticilerinden oluşan heyet İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.

Ziyarette; Sudan İl Müdürleri ve Meslek Birliği Yöneticilerinden oluşan heyete İstanbul’u tanıtan video gösteriminden sonra İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğünün projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Eğitim-Bir-Sen’nin çok önemsedikleri bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“ Daha önce yapmış oldukları İslam ülkelerindeki sendikaları bir araya getirme organizasyonlarının bir sonucu olarak bu faaliyeti şimdi Türkiye’de sizleri misafir ederek gerçekleştiriyorlar. Bu anlamda da İslam ülkelerinin sendikalarının ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği yapması bir araya gelmesi ve tecrübe paylaşımının çok önemli olduğunu düşünüyorum. “

Bu çalışmanın her iki ülkenin eğitim alanında çalışan insanlarını bir araya getirdiğini ve eğitim teşkilatları açısından da tecrübe alışverişi yapılmış olduğunu vurgulayan Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“ Ümmet çerçevesinde düşündüğümüzde Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı bütün ülkeler bizim için çok önemli. Afrika ayrıca önemli. Afrika içinde Sudan güncel durumu itibariyle de geçmişi itibariyle de bizim için çok önemli bir dost, kardeş, ülke ve millet. İnanıyorum ki bütün dünyanın Afrika’ya çok büyük borçları var. Biz kardeşlik hukuku içinde karşılıklı alışverişle beraber bu çalışmaları daha büyüterek devam ettirme cehdi ve gayreti içinde olduğumuzu belirtmek isterim. Bu düşüncelerle siz meslektaşlarıma tekrar hoş geldiniz diyorum ve yapabileceğimiz herhangi bir hizmet olursa Sudan için de bunu ortaya koymaya çekinmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Biz de Sudan’dan öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyor, sizin de zengin bir gönülle burada olduğunuzu biliyoruz. Tekrar hoş geldiniz sefa getirdiniz.”

Sudan’daki eğitim sistemini anlatarak sözlerine başlayan Sudan Öğretmenleri Mesleki Genel Birliği Başkan Yardımcısı Taha Fadellah Halefa, şöyle konuştu:

“ Türkiye’nin Afrika’daki çalışmaları için Sudan’da Afrika’nın kapısıdır. Türkiye’nin Afrika’daki çalışmalarını destekliyoruz. Eğitim alanında Türkiye ve Sudan’ın arasındaki idari ilişkilerin de gelişmesini isteriz. Bu ilişkileri en fazla geliştiren iki ülke arasındaki ortak eğitim çalışmalarıdır. Çok teşekkür ediyoruz.”

17-05-201817-05-201817-05-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.