İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Solunum Cihazı

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerimiz solunum cihazı üretti.
Solunum Cihazı

Millî Eğitim Bakanlığımız, koronavirüs pandemisi süresince Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde üretim kapasitesini harekete geçirirken, bu kapsamda, temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinden maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulumdan yüz koruyucu sipere kadar çok çeşitli ürünlerin seri üretimine geçti. Özellikle maske makinesi ve solunum cihazı üretimi için bu cihazların tasarımına ve AR-GE çalışmalarına ağırlık verildi. Bu kapsamda ultrasonik maske makinesi İstanbul'da üretilirken, yeni makineler sayesinde aylık maske üretim kapasitesi 10 milyona ulaştı.

Bakanlığımızın koronavirüs tedbirleri kapsamında özellikle ihtiyaç duyulan biyomedikal cihazların üretimi için mesleki ve teknik eğitimde başlattığı AR-GE çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Solunum sorunu çeken hastalar için ihtiyaç duyulması halinde hastanelerde ve ev ortamında kullanılmak üzere tasarlanan cihaz Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerimiz tarafından üretildi. Fedakârca çalışan öğretmenlerimiz, bu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri mesleki eğitim olarak üretebilmek ve hizmete sunabilmekten büyük mutluluk duyduklarını belirttiler.

Ambü(balon) kullanılarak üretilmek istenilen cihazın yeri koronavirüs hastaları için kullanılabilmesi için hastanın geri soluduğu havanın tekrar aynı ortama verilmemesi için filtreleme veya geri verilen havayı farklı bir haznede biriktirmesiyle ilgili AR-GE çalışmaları tamamlandı.

Solunum cihazı, iş sağlığı ve güvenliğine uygun şekilde tasarlandı ve Sağlık Bakanlığı Tıbbı Cihaz Yönetmeliği'ne uygun olarak imal edildi. Solunum cihazının tescilinin alınmasının ardından seri üretime başlanacak.

Tasarımı ve yazılımının tümüyle okulumuza ait olduğu cihazın kontrol paneli uzaktan pc veya cep telefonu uygulaması ile kontrol edilebilmektedir. Cihazın verilecek hava miktarını ve hava basıncını istenilen değerlere ayarlayabilen, kolay kullanım arayüzü bulunuyor. Cihazın iyileştirme ve geliştirme çalışmaları sürecinde zaman zaman Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi doktorlarından görüş alınıyor.

17-04-202017-04-202017-04-202017-04-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.