İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği ile İş Birliği

Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği arasında bir protokol imzalandı.
Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği ile İş Birliği

İlimizdeki mesleki ve teknik eğitim okullarının, eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli bu süreçte öğrencilerimizin meslek tercihlerinin önemi hakkında farkındalık oluşturarak sürdürebilir olmasını sağlıyor.

Meslek Lisesi Memleket Meselesi

Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz arasında imzalanan iş birliği protokolü "meslek lisesi memleket meselesi" fikrinin bir yansıması niteliğinde. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzdeki protokol imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Turgay Karakuş, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Serkan Gür ve diğer yetkililer katıldı.

Protokol en temelde meslek liselerinde soğutma disiplinini ilgilendiren bölüme; teknik becerisi yüksek, bilişsel yeteneği olan öğrencilerin kazandırılması, öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda bilinçli tercihler yaparak tahsil görmeleri ve uzmanlaşmayı hedeflemeleri, bunun neticesinde sektörde teknik donanımı güçlü elemanların kazandırılmasını amaçlıyor.

Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği tarafından belirlenen okullara gönüllülük esasına göre okul-sektör iş birliğine dayalı her türlü destek sağlanacak. Bu çerçevede, öncelikle İstanbul'da endüstriyel iklimlendirme ve soğutma sistemleri bölümünün meslek liselerinde seminerler gerçekleştirilecek. Seminerlere öğrencilerle birlikte velileri de katılabilecek.

Ayrıca ilimizdeki rehber öğretmenlerin, öğrencilerin bölüm tercihi konusundaki rehberliklerini artırmak amacı ile ilgili öğretmenlerimize bölümü tanıtıcı seminer ve konferans verilmesini sağlayacak. Zira mesleki ve teknik eğitim kurumlarının niteliği ancak velileri ile birlikte öğrencilerdeki bilincin geliştirilmesi ile mümkün olacaktır.

Sektöre nitelikli eleman yetiştirilmesi ve öğrencilerin iş arama becerilerinin arttırılması için görüşme, mülakat teknikleri, CV hazırlama vb. alanlarda danışmanlık hizmetleri sunulacak.

Mesleki ve teknik eğitim veren okullara üyelerinin katkılarıyla malzeme bağışında bulunan dernek, okullarımıza teknolojik altyapı desteği vermek isteyen işletmelerin, ilgili okullara yönlendirilmesinde koordinatörlük görevini üstlenecek.

Becerileri Geliştirmek

Soğutma sistemleri dalı öğrencilerinin bilgilerini artırmak ve becerilerini geliştirmek amacıyla deneyim paylaşımını içeren protokol işletmelerde beceri eğitimi ve staj ile ilgili olası destek taleplerinin karşılanmasını öngörüyor. Öğrenci gruplarının fabrika ve fuar ziyaretleri gibi aktiviteleri de protokol kapsamında yer alıyor.

Kurulduğu günden bu yana sektörün sorunlarına çözüm üretmek amacıyla çalışmalar yapan Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği, okullardan mezun olan öğrencilerin istihdamı için ilgili işletmelere yönlendirilmesi sürecine de destek verecek.

Böylece soğutma sektörünün mesleki alt yapısının gelişimini sağlama, sektörün sorunlarına çözüm üretme, kurumlar arası dayanışma ve iş ortamını geliştirme, sektörel gelişmelerden eşzamanlı olarak bilgilenme, bilgi ve deneyimleri paylaşmak mümkün hâle gelecek.

21-02-202021-02-202021-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.