İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Siperlikli Yoğun Bakım Maskesi

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3D yazıcılarını kullanarak siperlikli yoğun bakım maskesi üretimine başladı.
Siperlikli Yoğun Bakım Maskesi

Yeni koronavirüs salgını tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturuyor. Söz konusu salgının ülkemizde yayılmasını engellemek amacıyla,  gerekli tedbirler alınıyor. Bu süreçte şüphesiz ki sağlık çalışanlarımıza daha fazla iş düşüyor. Yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında meslek liselerinde başlatılan üretimin kapasite ve çeşitliliği artırılmaya devam ediyor. Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sağlık çalışanlarına destek için üretime başladı.

Meslek Liseleri Üretiyor

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, kendi imkânlarını kullanarak sağlık çalışanlarının kullanması için böyle bir üretim yapmaya karar verdi. Okul, Makine ve Tasarım Teknolojileri alanlarından gönüllü öğretmenlerle ürettiği 3D yazıcıları kullanarak üretime başladı. İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, virüsün yayılmasını durdurmak için haftalardır gece gündüz çalışan sağlık personeline siperlikli maske üreten okulu ziyaret etti. Ziyarete Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Tüysüz ve Şube Müdürümüz Mehmet Metin Şark da eşlik ettiler. Okul Müdürü İsmail Yılmaz, atölyelerdeki çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi. Çalışmaya Tanju Karagöl, İhsan Mutlu, Erdinç Coşkun, İbrahim Akdağ ve Ersin Yükselir öğretmenlerimizin gönüllü olarak katıldığını kaydetti.

3D Yazıcılarla Yapılan Üretimler

3D yazıcılarla yapılan üretimler hakkında bilgi alan Yazıcı, "Millî Eğitim Bakanlığımız, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında meslek liselerinde üretim çeşitliliğini ve kapasitesini artırıyor. Çok çeşitli alanlarda ihtiyaç duyduğumuz üretimi gerçekleştirip, içinde bulunduğumuz zor dönemde milletimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz siperlikli maske üretiyor. Bu süreçte Millî Eğitim Bakanlığımızın vizyonu ve stratejik yönetimi çerçevesinde çalışan alan okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize ve diğer personelimize çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Atölyelerdeki tanıtım&reklam billboard üretimi ve robotik uygulama çalışmalarını da inceleyen Yazıcı, okulda yürütülen bu güzel çalışmalara her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Üretilen maskelerle Sancaktepe Devlet Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi, Çekmeköy Devlet Hastanesi çalışanlarının ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor.

03-04-202003-04-202003-04-202003-04-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.