İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sınıflardan Mağazalara

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle, Birleşmiş Markalar Derneği ve Soysal Danışmanlık Perakende Okulu önderliğinde perakende sektörü odaklı bir eğitim programı düzenledi.
Sınıflardan Mağazalara

“Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli” kapsamında Birleşmiş Markalar Derneği ile bir iş birliği protokolü imzalandı.  Protokol, Mehmet Ali Büyükhanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Birleşmiş Markalar Derneği bünyesindeki birkaç firmanın, satış eğitim mağazaları açmasını, öğretmen eğitimlerini ve müfredat geliştirilmesine yönelik iş birlikleriyle işletmelerde beceri eğitimini ve istihdam odaklılığı içermekte.

Kurumsal İş Birlikleri

Protokolün imzalanmasının ardından Birleşmiş Markalar Derneği yönetiminin olumlu yaklaşımlarıyla, 45 öğretmenimiz için haftada iki tam gün olmak üzere bir ay sürecek bir eğitim planlaması yapıldı. Perakende sektörünün yatırımlarına paralel seyreden istihdam gelişimi, çalışan eğitimlerinin önemini de ortaya koyuyor. Sektör kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için kendi girişimlerini adım adım geliştiriyor. Perakende satış eğitimleri de bu alanda sektörün kendi inisiyatifiyle başlattığı önemli çalışmalardan biri.

Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan sektörlerinden perakende de nitelikli insan kaynağını artırmak adına önemli adımlardan olan “Perakende ve Pazarlama Meslek Lisesi Öğretmenleri Eğitim Programı”, öğretmenlere yönelik bu tür mesleki gelişim çalışmaları hem sektörün standartlarını fark ettiriyor hem de bunların günden güne gelişmesini sağlıyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve Soysal Danışmanlık Perakende Okulu’nun önderliğinde başlatılan ve iki gün süren eğitim programı Gürmen Group’un genel merkezinde  yapıldı.

Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Zeynep Doğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen eğitim programının açılışında İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sinan Öncel, BMD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mete Sönmez, Proje Danışmanı Sayın Gökhan Er ile eğitim alacak tüm öğretmenler bir araya geldi.

Mesleki gelişimin değerini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, programın sektör ve okulun bir araya gelmesi bakımından önemli olduğunu ifade etti. Her mesleğin bir jargonu olduğunu belirten Yazıcı, iletişim, etkileşim ve gelişim için 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusundaki kurumsal iş birliklerinin devam ettiğini kaydetti. 

Perakende Sektörünün Dinamikleri

BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sinan Öncel ise sektörde çözülmesi gereken eğitim sorunlarının bulunduğunu söyledi. Öncel, perakende sektörünün çok boyutlu olduğunu hatırlatarak, eğitimle sektörün buluşmasının önemine dair bir perspektif sundu. 

Satış alanının çok canlı olduğunu anlatan BMD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mete Sönmez, perakende sektörümün tiyatro sahnesine benzediğini söyledi.

Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Zeynep Doğan, müşteriyi anlamaya çalışmak gerektiğini kaydetti. Markalaşma ve insan kaynağı ilişkisini kuran Doğan, mağazalarda müşteri gibi dolaşmakla elde edilen tecrübenin ve deneyimin öneminin altını çizdi.

2010’da yola çıktıklarını kaydeden Proje Danışmanı Sayın Gökhan Er ise, öğretmen eğitimlerinin Türkiye’ye yayılması gerektiğini vurguladı.  Perakende sektörü ile eğitimcilerin buluşmasının aynı zamanda yeni öğretim programlarına yön vereceğini ifade etti.

Kitabi bilgileri alanla buluşturarak deneyim kazandırmayı amaçlayan “Perakende ve Pazarlama Meslek Lisesi Öğretmenleri Eğitim Programı” kapsamındaki eğitimlerde; mağazacılıkta satış ve hizmetin temelleri, satışta görselliğin gücü, perakende matematiği, verimli mağaza yönetimi, satış koçluğu dersleri verildi.

03-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.