İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sinema Akademisi

Sinema Akademisi çalışmalarını çevrim içi olarak sürdürdü.
Sinema Akademisi

2023 Vizyon Belgesi, mizaç ve yetenek temelli yaklaşımından dolayı eğitim sisteminin aktörlerinin gelişimi için kritik öneme sahiptir. Bireyin kendini tanıması ve takibi, onun eğitim yolculuğunda kişiselleştirilmiş bir yol haritasının oluşturulması anlamına gelir. Ana aktörü öğretmen olan eğitim yolculuğunda öğretmenlerin eğitime çağın dili sinemanın imkânları ile yaklaşması büyük önem taşıyor.

Öykü anlatıcılığının görsel ve işitsel duyulara da hitap ederek empatisi yüksek bir hâle getirilmesi sinemanın temelidir. Bu noktada öykü anlatıcılığının eğitsel amaçlarla kullanılmasının farklı bir varyantı olan sinema, öğretmenler tarafından yaratıcı bir şekilde ele alındığında çok güçlü bir eğitim aracına dönüşebilecektir.

Yeni Çağın Dili Sinema

Bu amaçla çalışmalarını sürdüren İstanbul Öğretmen Akademileri bünyesindeki Sinema Akademisi, eğitsel senaryolar ile öğrencilerine yönelik görsel içerik hazırlamak isteyen öğretmenlere çevrim içi eğitimler düzenleniyor. 

Öğretmenlerin eğitime yeni çağın dili sinema ile yaklaşması gerektiği anlayışından yola çıkan Sinema Akademisinde iki temel kazamım öne çıkıyor. Bunlardan ilki öğretmenlerin sinema ile profesyonel bir şekilde ilgilenmesini ve dünyada gelişen akımları ve yenilikleri  sektör profesyonelleri aracılığı ile deneyimlemelerine fırsat tanımak. İkincisi ise öğretmenlerin kamera arkasına geçip, set tecrübesiyle kendilerini ifade etmelerinin yeni bir aracını keşfetmelerini sağlamaktır.

Usta İsimler Çok Boyutlu Eğitimler

Öğretmenlerimizin eğitim dünyasına yönelik sinema üzerinden söyleyeceği sözlerin önemli olduğu düşüncesinin yön verdiği Sinema Akademisi yönetmenlik ve oyunculuk deneyimi olan isimlerle çalışmalarını sürdürüyor. Erkan Yazıcı, Ömer Dişbudak, Selçuk Mutlu, Seyid Çolak ve Uğur Kurul akademi çalışmalarına katılan isimlerden birkaçıydı. 

Sinema dilinin imkânlarına odaklanan Sinema Akademisinde anime kültürü, belgesele giriş, yönetmenlik, film eleştirisi, film yapımı, görüntü ve kurgu yönetmenliği, senaryoda diyalog ve biçim, dramatik yapı, sinemanın öncüsü olarak fotoğraf, kamera önü oyunculuk, yeni medya bağlamında sosyal medya gibi etkinlikler gerçekleştirildi.  

Çevrim içi düzenlenen Sinema Akademisi çalışmaları toplamda 4 bin 555 kişiye ulaştı.

07-01-202107-01-202107-01-202107-01-202107-01-202107-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.