İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sektörün Niteliği Artacak

İstanbul Ticaret Odasındaki motorlu taşıtlar sürücü kursları toplantısı sektör temsilcilerini bir araya getirdi.
Sektörün Niteliği Artacak

Motorlu taşıtlar sürücü kursları değerlendirme konulu sektörel toplantı İstanbul Ticaret Odası’nda yapıldı.  Toplantıya Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Dr. Muammer Yıldız, İçişleri Bakanlığı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa Çit, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İbrahim Doğan Salman, 15 No.lu Eğitim Meslek Komitesi Başkanı Sayın F.  Nurullah Dal, İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimleri Federasyonu Başkan Vekili Sayın Nusret Türker, 15 No.lu Eğitim Meslek Komitesi Üyesi Murat Tekin, Türkiye Sürücü Eğitimcileri Federasyonu Başkanı İsmail Yılmaz katıldı. Panel şeklinde gerçekleşen toplantıda oturum başkanlığını 15. No.lu Eğitim Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sayın Onur Gözen üstlendi.

Sıfır Tolerans

Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Dr. Muammer Yıldız, eğitim süreçlerinin insani temelde düşünülmesi gerektiğini ve beklentilerin bu doğrultuda yapılandırılması gerektiğini ifade etti. Sektörün sorunlarının insanı temel alan eğitimle çözülebileceği belirten Yıldız, motorlu taşıtlar kurslarının 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle, ‘sıfır tolerans’ sloganından hareket etmelerinin önemini vurguladı. Genel hedeflere değinen Yıldız, “Kurumlarımızı hak ettikleri yerlere taşımalıyız. Vizyon Belgemizde motorlu taşıtlar sürücü kurslarımızla ilgili hedeflerimiz, birtakım alt hedeflerimiz var. Bu anlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün de katkılarıyla yeni çalışmalar yapabiliriz.” dedi.

Temel Yaklaşımımız

Yıldız, sürücü kursları eğitimlerinin hem içerik hem uygulama hem de denetleme bakımından daha nitelikli hâle getirilmesinin sadece Millî Eğitim Bakanlığıyla değil, sektörün de katkılarıyla mümkün olabileceği vurguladı. Kurumsal kimliklerin de bu anlayışla yapılandırılmasının gerektiğine dikkat çeken Yıldız, “Eğitim içeriklerinin güncellenmesi gerekiyor. Yapacaklarımızı sektörle birlikte hayata geçireceğiz. Federasyon, konfederasyon ve dernek başkanlarımızın tüm taleplerini aldık. Kurumlarımızın talepleri tablolar şeklinde bizim elimizde. Burada şunun farkında olmalıyız: İyileştirilmesi gereken hususları beraber düşünmemiz şart. Dolayısıyla sektörümüzün taleplerinizi dinleyeceğiz. Her türlü talep bizim için dinlenmeye değerdir. Ama bunların tümünün hayata geçirilmesi mümkün olmayabilir. Talepler üzerinde kuyumcu titizliğiyle tek tek çalışıyoruz. Bu bizim temel yaklaşımımız.  Sektör temsilcilerinin çakışan ve çelişen talepleri söz konusu olduğunda doğru ve makul olanı bulmak çabasıyla hareket ediyoruz. Sektörün taleplerini vakit kaybetmeden hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

İş Birliklerinin Katkıları

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılan değişikliklere de değinen Yıldız, hem sürücü kursları hem de motorlu taşıtlar sürücü kursları için kota uygulamasının yeniden uygulamaya konduğunu ifade etti. Müstakil binanın müstakil girişe dönüştüğünü de ekledi. Değişikliklerin diğer Bakanlıkların görüşleri de alınarak yapıldığını vurguladı. Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yönetmeliğin günümüz şartlarına uygun olduğunu belirten Yıldız, yönetmeliğin yeni hâlinin en kısa zamanda uygulamaya geçirileceğinin altını çizdi.  

 İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa Çit ise Bakanlık olarak sürdürdükleri çalışmaları, isatistiki verileri ve geleceğe dair planları paylaştı. Bakanlığın denetimlerini arttırdığını ifade eden Çit, İçişleri Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığıyla beraber sürücü kurslarının düzenli ve sağlıklı çalışması için iş birliği içerisinde yürütülen faaliyetlerin önemli olduğunu belirtti.

Değerlendirme toplantısı sektöre dair soruların sorulması ve taleplerin alınmasıyla sona erdi. 

24-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.