İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Fethi Sekin Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu´nun Açılış Töreni

Küçükçekmece Şehit Fethi Sekin Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu´u, Sefaköy Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törenle açıldı.
Şehit Fethi Sekin Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu´nun Açılış Töreni

Şehit Fethi Sekin Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nun açılışını Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yaptığı törene; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, , İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci,  Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ve  Şehit polis Fethi Seki’nin babası Mehmet Seki katıldı.

Törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı´nı Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi´nin "Bir İşaret Bir Dünya" ekibi de işaret diliyle yorumladı. Öğretmenlerden oluşan Kafkas ekibi de gösteri sundu.

Törende konuşan Bakan İsmet Yılmaz, eğitim ailesinin daha iyi koşullarda eğitim vermesini amaçladıklarını dile getirerek, bakanlığa bağlı 547 öğretmenevinin 500´ünün bünyesinde akşam sanat okulu bulunduğunu söyledi.

Öğretmenevlerinin 10 bin 980 oda ve 23 bin 462 yatak kapasitesine sahip olduğunu ve geçen yıl 2 milyon 189 bin bakanlık mensubuna ve 1 milyon 756 bin 200 vatandaşa hizmet verdiklerini belirten Yılmaz, öğretmenevleri ve akşam sanat okullarında bin 168 öğrenciye staj ve kurs imkanı sağlandığını, 3 bin 875 işçinin istihdam edildiğini anlattı. Yılmaz, 2 milyon 500 bin lira üzerinde de vergi ödediklerini aktardı.

Bakan Yılmaz, eğitimde fırsat eşitliğine önem verdiklerini vurgulayarak, Millî Eğitim Bakanlığına bütçeden çok büyük bir kaynak ayrıldığını hatırlattı.

Derslik başına düşen öğrenci sayısının tüm Türkiye´de 36´dan 24´e çekildiğini, 2017´de 580 bin üzerinde öğretmen ataması yapıldığını, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının da 17 olduğunu dile getiren Yılmaz, eğitimin teknolojiyle buluşturulduğunu, FATİH projesinin hayata geçirildiğini kaydetti.

Türkiye iyi bir yolda ilerlemektedir

Bakan Yılmaz, "Milli eğitimde çok değişiklik yapıldı." denildiğini hatırlatarak, değişikliklerin daha iyiye ulaşmak için yapıldığını anlattı. Yılmaz, Türkiye´nin satın alma paritesi bakımından dünyada 200 devlet içinde 13. sırada yer almasının eğitimdeki başarısından kaynaklandığını belirtti.

BM´nin 2002 İnsani Gelişmişlik Raporu´nda Türkiye´nin savunma sanayi ihracatının 2 milyon dolar olduğunun görüldüğünü aktaran Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün Türkiye´nin savunma sanayine harcadığı rakam 2 milyar dolar. Kaç kat artmış? 800 kat. Bilgi ve üretim olmadan bu yapılabilir mi? Rekabetin en zor olduğu alandır savunma sanayi. Dolayısıyla şundan emin olun ki, Türkiye iyi bir yolda ilerlemektedir. İnsana saygı, insana verilen emekle hizmetle doğru orantılıdır. Eğitim, sağlık, ulaşım ve sosyal alanda yapılan çalışmaların esası halkın rızasını kazanmaktır. Çünkü inanıyoruz ki halkın rızasını alırsan Hakk´ın rızasını da kazanırsınız. Duamız Sultan Alparslan´ın 1071´de Malazgirt´te yaptığı dua ile aynıdır. Allah´ım niyetimiz halistir, bize yardım et. Emir ve kudret senin elindedir. Zaferi kazanırsak, neye karşı zafer kazanacağız? Türkiye´nin mücadele ettiği iki husus var; yoksulluk ve cehalet. Eğer yoksulluk ve cehaletle ilgili savaşı kazanırsak, istiklal de istikbal de bizimdir. Hep birlikte çok daha güzel günler göreceğiz. Kat edeceğimiz çok yol, yapacağımız çok hizmet var. Allah yükümüzü taşıyacak güç, ayağımızı sürçtürmeyecek bir akıl ve gönül versin. Birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Bu öğretmenevimizin hayırlı olmasını diliyor, tüm eğitimcilerimize, eğitme sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum."

 "Küçükçekmecede çiftli eğitim gören okulumuz kalmayacak"

Vali Şahin, "Küçükçekmece bizim en kalabalık ilçelerimizden birisi. Her geçen gün öğrenci sayısı nüfus sayısına paralel bir şekilde artmakta. Burada şu anda özel okullarımızla birlikte 250 okulumuz var ve öğretmen sayımız 8100. Bu küçük bir coğrafyada ve bu kadar yoğun nüfus içersinde yoğun bir okullaşma gerekiyor. Burada yapılan ve progamlara alınan okullarımız dışında 16 okul yaptığımız takdirde Küçükçekmece´de çiftli eğitim gören okulumuz kalmayacak. Bunu da en yakın zamanda buradaki arkadaşlarımızla başaracağız. Ama burada sadece okul yapmakla yetmiyor, çalışan öğretmenlerimizin de sosyal bir takım ihtiyaçları var; oturacakları, sohbet edecekleri, dinlenecekleri bir mekan ihtiyacı vardı. Sağolsun Belediye Başkanımız bu ihtiyacı karşılamaya gayret etti ve bu eser ortaya çıktı. İnşallah öğretmenevimiz öğretmenlerimizin hem buluştuğu, hem mesleki konularda birbiriyle istişare ettiği ve birbirinin dertleriyle dertlendiği güzel bir mekan olarak hizmete devam edecek" dedi.

Vali Şahin,"Öğretmenlerimize İstanbul genelinde bir proje üretiyoruz Aile öğretmenliği şeklinde. Bunun anlamı da şu; öğretmenlerimiz herbiri velisini ya iş yerinde ya evinde 10-15 dakikada olsa ziyaret edip hem çoçuğun durumunu ortamını ve çocuğun içinde bulunduğu psikolojik şartları birlikte değerlendirip çocuğun geleceğine birlikte yön verebilme noktasında karşılıklı katkılar sunacaklar. İnşallah bunu siz velilerimizle birlikte çok ileri bir noktaya taşıyacak ve çocuklarımızı yetiştirmeye gayret edeceğiz" şeklinde konuştu.

Daha sonra programa katılanlar, Şehit Fethi Sekin Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu´nun açılış kurdelesini kesti.

 

19-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-2017

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.