İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehirler İnsanı Dönüştürür

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul´u Okuyorum Projesi kapsamında hikâyeci Şerif Aydemir Fatih Refik Halit Karay İlçe Halk Kütüphanesinde liseli öğrencilerimizle buluştu.
Şehirler İnsanı Dönüştürür

Son dönem Türk hikâyeciliğinin sessiz ve derinden akan güçlü sesi Şerif Aydemir, edebiyatımızdan ve kendi hayatından verdiği örneklerle eski İstanbul´u ve İstanbul´un insana kattığı değerleri nezih üslubuyla anlattı. Aynı zamanda Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği yönetim kurulu başkanı Şerif Aydemir öğrencilere; edebiyatın, sanatın inceliklerinden, insani ilişkilerden, güzel komşuluklardan, İstanbul´u İstanbul yapan değerlerden, İstanbul´un seslerinden, ezanlarından, velilerinden ve delilerinden bahsetti. Ömrünün yarıdan fazlasını İstanbul’da geçiren Aydemir, adı İstanbul’la özdeşleşmiş isimleri hatırlattı. Şehirlerin insanı, insanların şehirleri dönüştürme özelliğine değindi. 

Aydemir, insanlığın ta bidayetten beri üç büyük ideal taşıdığını, bunların iyilik, doğruluk ve güzellik olduğunu, güzelliğin ise estetiğe ve sanata tekabül ettiğini söyledi. Türk-İslâm Medeniyetinin dünyada var olmuş medeniyetlerin bütün birikimlerinden faydalandığını, ancak onlardan ayrı olarak yayını çok daha ötelere gerdiğini, beşeriyetin vicdanına, mutlak hakikati çiğ taneleri gibi sepelediğini ve insanı kalbinden yakaladığını vurguladı.

Hikâyeci Şerif Aydemir programın sonunda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Kültür Birimi İstanbul´u Okuyorum Projesinden ve bu kapsamda öğrencilerle olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Soru ve cevap bölümüyle program tamamlandı. Program sonunda Şerif Aydemir´e, Fatih İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Elif Sarıkaya tarafından hediye takdim edildi ve öğrencilerle toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Şerif Aydemir Kimdir?

Elazığ Ağın nüfusuna kayıtlı olan Şerif Aydemir, 1950 yılında Kemaliye’de doğdu. Lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. Adalet Meslek Yüksek Okulu’nu bitirdi. Ağın Haber gazetesinin başyazarlığını ve Yayın Danışmanlığı’nı yürüttü. 2011 yılında 40 yıl idarecilik yaptığı İstanbul Adliyesi İdari Müdürlüğü’nden emekli oldu. Türk Edebiyatı, Yeni Asya, Sur, Sanatalemi.net, Bizim Külliye, Ağın Düşün ve Sanat, Ağın Haber ve Harput Çırası’nda yazı ve şiirleri yayımladı. Ruhuma Saplanan Şehir (hikâye, 2005), Yazık Olmuş Yârsız Ömrü Geçene (deneme, hâtırat, 2009), Mendilim Sende Kalsın (hikâye, 2011), Çiçekten Harman Olmaz (2013) yayımlandı. Şerif Aydemir Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği kurucuları arasında yer aldı. Şu anda da ESKADER’in hem yönetim kurulu üyesi hem de müdürüdür.

12-01-201912-01-201912-01-201912-01-201912-01-201912-01-201912-01-201912-01-201912-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.