İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Saz'dan Söz'e Türkülerimiz

Saz'dan Söz'e Türkülerimiz isimli Türk halk müziği konseri salgın tedbirleri nedeniyle çevrim içi gerçekleştirildi.
Saz'dan Söz'e Türkülerimiz

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen konserde 14 korist ve 7 müzisyen görev aldı. Kültürümüzün en önemli parçası olan geleneksel müziğimize ait ezgilerin yer aldığı konserin sanat yönetmenliğini Kadıköy Halk Eğitimi Merkezinden müzik öğretmeni Adem Sevinç yaptı. Kurumun halk oyunları öğretmeni Serdar Bombacı'nın sunduğu konserde koroda kurum kursiyerlerinden Çiğdem Kemhacıoğlu, Elif Büyükçolak, Aylin Çil, Solmaz Zirek, Özlem Yaman, Hülya Çakır, Elif Demirtaş, Mustafa Şirin, Anıl Kaya, Birgitay Aktaş, Erkan Bulut, Bekir Çınar, Turan Şahin, Cevdet Tosun solist olarak yer aldı.

Koroya bağlama, baas gitar, kemane ve kavalla Sezgin Yaman (Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi Müzik Öğretmeni), Temmuz Can Uğurlu (Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi Müzik Öğretmeni) Serkan Yılmaz (Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni) Halil Çeşmecioğlu (Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi Müzik Öğretmeni) Vedat Yeşilce ve Orkun Şan eşlik etti. 

Konserde çeşitli yörelere ait; "Kırmızı Buğday"(Manisa),"Kahveyi Kavururlar" (Eskişehir), "Dokunma Keyfine Yalan Dünyanın"(Kahramanmaraş-Anıl Kaya), "Eski Libas" (Kayseri-Özlem Yaman), "Çubuğuna Lüleyim" (Kırşehir), "Sarardım Ben Sarardım"  (Sivas-Erkan Bulut), "Kalk Gidelim Şıh Bağına" (Kerkük-Birgitay Aktaş), "Duygular Dönüştü Söze" (Kahramanmaraş),  "Sultan Suyu Gibi" (Sivas), "Haydi Gidah Mersine"            (Diyarbakır-Cevdet Tosun),  "Bahçeye Gel Bahçeye" (Ordu-Turan Şahin), "Sular Durulur Derler" (Samsun), "Yol Havası & Yükledim Kıratım" (Trabzon-Mustafa Şirin), "Kahveyi Kaynatırlar" (Şanlıurfa)   türküleri solistler ve kora tarafından seslendirildi. Ege yöresine ait "Harmandalı" ise enstrümantal olarak çalındı.

Rejide İstanbul Sinema Akademisi koordinatörü Yektacan Özçift yer aldı. Tüm Türkiye'ye Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kanalıyla ulaştırılan konser kadar 5 bin 900 kişi tarafından izlendi. 

 

Konseri izlemek için tıklayınız.

 

15-04-202115-04-202115-04-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.