İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sanat ve Müzikle Dolu Bir Akademi

Opera sanatçısı Hakan Aysev, Müzik Akademisi'nin konuğu oldu.
Sanat ve Müzikle Dolu Bir Akademi

İstanbul Öğretmen Akademileri bünyesinde çalışmalar yürüten Müzik Akademisi, opera müziği dalında çok önemli çalışmalara imza atan bir sanatçıyı ağırladı. Dünyaca ünlü opera sanatçısı Hakan Aysev, Müzik Akademisinde müzik çalışmalarından örnekler seslendirdi. Ayrıca kendisi ile keyifli bir sohbet geçekleştirildi.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarından mezun olan Hakan Aysev, daha sonra eğitimine Viyana Müzik Akademisi'nde devam etmiş ve Viyana Operası'nda söyleyen ilk Türk operacı olarak tarihe geçmiştir. Benzetildiği ünlü İtalyan tenor Luciano Pavarotti'den dersler alan Aysev, tenorların hayatları boyunca seslerini koruyabilmek için çok özen göstermeleri gerektiğini belirtti. 

"Türk Pavarotti" diye de anılan Hakan Aysev, Avrupa'daki birçok operada sahne aldı. Aysev, dünya müzik otoriteleri tarafından kabul gören bir operacı olmasında müzik sevgisi kadar çok çalışmanın, başaracağına yürekten inanmanın önemli olduğunu söyledi.

Operacı olmaya karar verme sürecini de anlatan Hakan Aysev, kendisine bu yolu çizenin, sesinin rengini keşfederek küçük yaşlarda konservatuara girmesine önayak olanın annesi olduğunu, orada hayatının şekillendiğini söylerken, bir çocuğun yeteneğinin şekillenmesinde ailenin ve öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Hakan Aysev, Müzik Akademisi'nin konuğu olduğu 29 Mayıs günü, İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü olması dolayısı ile Mehter Marşı'nı söylerken Fatih Sultan Mehmet'in bir deha olduğunu, hem Doğuyu hem de Batıyı çok iyi bildiğini, Türk milletinin her kültüre saygı duyup uyum sağlarken kendi özünden de vazgeçmediğini belirtti. Ayrıca Türk kültürünün bir parçası olan türküleri çok sevdiğinin altını çizerek "Hekimoğlu" türküsünü seslendirdi.

Yaklaşık üç bin kişinin izlediği programın sonunda opera sanatçısı, dinleyicilerin kendisine yönelttiği soruları cevapladı. Programın sonunda Müzik Akademisi koordinatörü İlksen Kodal ile Hakan Aysev  "Memleketim"  şarkısını birlikte seslendirdi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.