İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sanat Akademisi

Sanat Akademisi, geleneksel sanatlardan çağdaş dünyayı ve klasiği yeniden yorumlayan etkinliklere, fotoğraftan grafik sanatlarına tüm sanat dallarına uzandı.
Sanat Akademisi

Erken çocukluk döneminden itibaren sanat ile tanışmanın birey üzerindeki etkisini gelişim psikolojisi araştırmaları ortaya koymaktadır. Aile ve okul hayatı dışında kalan serbest zamanlarda sanat etkinliklerine katılmanın kazandırdığı duyarlılıklar bir ömür boyu sürer.

Ruhumuzu gündelik hayatın tozlarından temizleyen sanatın eğitim ortamlarımıza taşınması için yola çıkan Sanat Akademisi, geleneksel sanatlardan çağdaş dünyayı ve klasiği yeniden yorumlayan etkinliklere, fotoğraftan grafik sanatlara tüm sanat dallarına uzanıyor.

Çocukların sanatla buluşması konusunda öğretmenlerimizi merkeze alan Sanat Akademisi,  doğrudan ya da dolaylı olarak sanatsal ve kültürel duyarlılığa katkı sunan isimlerle müşterek çalışma zeminleri hazırlayarak kültür-sanat bilincini arttırmayı hedefliyor. 

Kültür bilincine sahip, başta millî kültürümüz ve kültürel mirasımız olmak üzere sanata ve sanat eserlerine değer veren, çok yönlü düşünebilen, girişimci, yaratıcı, üretken ve üretileni takdir etme yetisinde alanında öncü öğretmenler yetiştirmek vizyonuyla Sanat Akademisi'nde salgın süreci öncesinde yüz yüze 5 akademi dersi, 5 atölye ve 1 deneyim paylaşımı uygulanmıştır.

Salgın süresinde ise 6 Nisan itibariyle ilki Fotoğraf Atölyesi ile başlayan toplam 14 webinar gerçekleştirildi. Prof. Dr. Dursun Koçer, Prof. Dr. Levent Mercin,  Prof. Dr. Erol Kılıç, Doç. Dr. Haluk Öner, Şerif Yaşar, Eda Göknar gibi pek çok akademisyen ve eğitimci öğretmenlerle buluşturularak, sanatın her yönüyle ele alınması sağlanmaya çalışıldı. Astronomi ve sanattan sanat eseri incelemeye, edebiyat resim ilişkisinden sanatın iyileştirici gücüne kadar çeşitlilik gösteren konulara İstanbul dışından da çok sayıda öğretmenin katılımı gerçekleşti.

Sanat Akademisi, öğretmenlerimizin bilgi ve beceri kazanmalarına imkân sağlayan yapılandırılmış etkinliklerin önemine inanıyor. Verilen eğitimlere 1186 öğretmen program üzerinden aktif katılım sağlarken, sosyal medya üzerinden canlı yayınlarla bu sayının çok daha fazla olması oldukça sevindiricidir. 

30-06-202030-06-202030-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.