İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sana Üsküdar’dan Baktık Aziz İstanbul

İl Fotoğrafçılık Kulübündeki öğretmenlerimiz, Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamındaki çalışmalarını sürdürüyor.
Sana Üsküdar’dan Baktık Aziz İstanbul

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz, hem yaşadığımız, hem de öğretmenlik mesleğini icra ettiğimiz İstanbul’un çeşitli kültürel özelliklerini ve sanatsal iklimini tanımayı içeren faaliyetler yürütüyor. Hiç şüphesiz proje kapsamında sürdürülen çalışmalar arasında fotoğrafçılığın ayrı bir yeri var. Hatta diğerlerine nazaran bir adım önde. Zira şehrin sokaklarını adımlıyorlar, labirenti andıran kurmaca bir metni hep beraber okurcasına.   

Öğretmenlerimiz şimdiye kadar şehrin sokaklarında pek çok fotoğraf çekti. Fotoğrafçılığını konuşturan öğretmenlerimiz, gözlerinin önündeki manzarayı kaydetme tutkusuyla şekillenen bir çalışmayla, Boğaz’ın, Karaköy’ün,  Haliç’in, Marmara Denizi’nin, gemilerin, insanların, kuşların, sonsuz bir ışık ve ortam etkisiyle çerçevelendiği yoğun bir panoramik manzara oluşturmayı başardılar.

Fotoğrafçılık tutkusunu İstanbul’un gözlerimizin önünde akıp giden güzelliğine tanıklık etmekle açıklayan öğretmenlerimiz şehrin sürekli değişen hatlarını belirginleştirmekten hayli memnunlar.  Aslında şehrin fotoğraflarını hep aynı noktadan, aynı mekândan değil çok farklı yerlerden heyecanla ve inançla çektiler. Böylece İstanbul’u tamamen başka bir bakışla ve başka hikâyelerle yeniden kurdular.

Hâlâ sürekli fotoğraf çekme çalışmalarını sürdüren öğretmenlerimiz, Üsküdar Belediyesinin ev sahipliğinde insanı sükûnete ve içe bakmaya davet eden “İstanbul’un Fethini Gören Üsküdar”ın incelikli manzarasının güzelliklerini fotoğrafladı.  Ardından bir öyküyü ve romanı andıran Beylerbeyi Sarayı’nı gezerek aynı zamanda tarifi zor derin ânlar yaşadılar.

21-02-201921-02-201921-02-201921-02-201921-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.