İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK

Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi kapsamında her yıl ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışmada İstanbul birincileri açıklandı.
SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi,  çocuk ve gençlerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlayarak daha güvenli ve sağlıklı bir hayat sürmelerine katkıda bulunmayı ve yeni neslin bağımlılıklarla ilgili bilinç düzeylerini arttırmayı amaçlıyor.

Hem Görsel Hem Edebî

Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle Türkiye genelinde düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasının İstanbul il birincileri açıklandı. Görsel kategoride afiş, resim, karikatür veya kısa video; edebi kategoride ise kompozisyon, şiir, öykü, deneme veya anı gibi alanlarda düzenlenen yarışmaya başvurular 10 Mayıs'a kadar yapılabildi.

Yeşilay tarafından 2011 yılında İstanbul'da başlatılan, yarışma 2017 yılından itibaren Türkiye'nin tüm illerini kapsıyor. Bağımlılık konulu eserlerin değerlendirildiği Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması, 2011-2016 yılları arasında ilkokul, ortaokul ve liseler arasında afiş, resim, karikatür, kompozisyon ve şiir alanlarında düzenlendi. 2017 yılından itibaren yarışmanın formatında değişikliğe gidilerek edebi ve görsel kategori olarak 2 ana dalda ilkokul, ortaokul ve liseler arasında toplam 18 ödül belirlendi.

Bu yıl, bağımlılık temasıyla görsel ve edebi olmak üzere 2 kategoride yapılan yarışmaya ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri katılabildi. Öğrenciler önce kendi illerinde, sonra Türkiye finalinde yarışacak. Her ilde, edebî ve görsel olmak üzere 2 kategoride birincilerin seçildiği yarışmada, bağlı bulunan ilin Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ödül törenleri gerçekleştirildi. İlimizdeki okul değerlendirmeleri 4 Haziran 2021'de, ilçe değerlendirmeleri 11 Haziran 2021'de, il değerlendirmesi ise 18 Haziran 2021'de yapıldı.

Yetenek yarışmasının İstanbul il  ödül törenine, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitin Müdür Yardımcımız Levent Özil,  İl Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Mustafa Akhan ile Eyüp Balyemez'in yanı sıra görsel ve edebî alanda dereceye giren öğrenciler, öğretmenleri ve velileri katıldı.

Bağımlılık Farkındalığı

Yarışmanın önemine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, "Bu kaybedeni olmayan, çocuklarımızı kazanacağımız bir yarışma. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasının en üst düzeyde duyurulmasına ve katılım sağlanması için gayret ediyoruz. Bağımlılık konusunda sağladığımız farkındalığı toplumun tüm katmanlarına yayarken, özel çalışmaların karşılık bulması için daha çok gayret edeceğiz." sözleri ile Yeşilay'ın topluma öncülük eden çok önemli bir kurum olduğunun altını çizdi.

İlimizde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında dereceye girenler şöyle sıralandı.

Görsel Kategori

İlkokul birincisi Mina Ekşi (Bağcılar Vali Cahit Bayar İlkokulu)

Ortaokul birincisi Ulduz Muradova (Şişli Talatpaşa Ortaokulu)

Lise birincisi Muhammed Said Özen (Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi) 

Edebî Kategori

İlkokul birincisi Ceylin Mete (Sultanbeyli Hasanpaşa İlkokulu)

Ortaokul birincisi Irmak Çağlı (Bayrampaşa Şehit Ümit Yolcu İmam Hatip Ortaokulu)

Lise birincisi Yıldız Koçak (Büyükçekmece Münevver Kemal Özver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Türkiye genelinde düzenlenen yarışma kapsamında; il birincileri ödüllendirilecek, 81 ilin ilkokul, ortaokul, lise birincileri ise Türkiye finali jürisi tarafından değerlendirilecek.

07-07-202107-07-202107-07-202107-07-202107-07-202107-07-202107-07-202107-07-202107-07-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.