İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasının İstanbul il ödül töreni Yeşilay Genel Merkezi’nde yapıldı.
Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek

Öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak, yeteneklerini teşvik etmek ve başarılı bulunan eserleri ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirilen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması 2011 yılından beri her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.

Farklı Bir Yarışma

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışması Millî Eğitim Bakanlığımız ve Yeşilay iş birliğinde düzenleniyor.  Bağımlılık konulu eserlerin değerlendirildiği Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması, 2011-2016 yılları arasında ilkokul, ortaokul ve liseler arasında afiş, resim, karikatür, kompozisyon ve şiir alanlarında düzenlenmiştir. 2017 yılından itibaren yarışmanın formatında değişikliğe gidilerek edebi ve görsel kategori olarak 2 ana dalda ilkokul, ortaokul ve liseler arasında toplam 18 ödül belirlenmiştir. Türkiye’deki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulamaya geçirilen yarışmada, bağımlılık temalı görsel ve edebi kategorideki eserler ödüllendiriliyor. 

Yarışmanın İstanbul il ödül töreni Yeşilay Genel Merkezi’nde yapıldı. Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek projesi kapsamında her yıl ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışmada İstanbul birincileri ödüllerine kavuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün iş birliği ile 81 ilde düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasının İstanbul ili ödül töreni için 5 Nisan 2019’da Yeşilay Genel Merkezi’nde tören düzenlendi. Görsel kategoride 8 bin 218, edebi kategoride ise 4 bin 765, toplamda 12 bin 983 eser birincilik için yarıştı.

Farkındalık Yaratmak Önemli

Yeşilay’ın ev sahipliğinde bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen yetenek yarışmasının İstanbul il  ödül törenine, görsel ve edebi alanda dereceye giren öğrenciler, öğretmenleri ve velileri eşliğinde katıldı. Dereceye giren eserler Yeşilay Genel Merkezi’nde sergilendi.

Ödül törenindeki konuşmasında Yeşilay ile birlikte gerçekleştirilen çalışmanın önemine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, “Bu kaybedeni olmayan, çocuklarımızı kazanacağımız bir yarışma. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasının en üst düzeyde duyurulmasına ve katılım sağlanması için gayret ediyoruz. Bağımlılık konusunda sağladığımız farkındalığı toplumun tüm katmanlarına yayarken, özel çalışmaların karşılık bulması için daha çok gayret edeceğiz.” sözleri ile Yeşilay’ın topluma öncülük eden çok önemli bir kurum olduğunun altını çizdi.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasının kazananı ya da kaybedeni olmadığını belirten Yeşilay Genel Müdürü Sayın Sultan Işık, Yeşilay’ın farkındalık yaratan ve duyarlılık oluşturan faaliyetlerinin artarak süreceğinin mesajını verdi. İstanbul’da yaklaşık 13 bin öğrencinin eserleri ile yarışmaya katıldığını hatırlatan Işık, geleceğimizin teminatı olan değerli gençlerimizin Yeşilay ile aynı mücadele ruhunu taşımasının, geleceğe umutla bakılmasını sağladığının altını çizdi. 

Ortak Hareket Edilmeli

Bağımlılık farkındalığına dikkat çeken Işık, “Sadece İstanbul değil, 81 ilden ilkokul, ortaokul ve liseler arasında gerçekleştirdiğimiz yarışmamızla gençlerimiz hem bağımlılıkların insan hayatına olumsuz etkilerini öğreniyor hem de bu vesileyle mücadelemize destek veriyor. Bu sayede farkındalığı artan gençlerimiz bağımlılıkların zararlarına karşı daha bilinçli oluyor. Herkesi bağımlılıklar ile mücadele konusunda üretmeye ve birlik olmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu yarışmanın kaybedeni olmadığını, asıl olanın çocukların hayatına girebilmek olduğunu belirten Işık, “Çocukların bugün hayatına girmek, onların gündemini oluşturabilmek, bağımlılıklarla ilgili herhangi bir şey düşünmelerini veya yazmalarını sağlayabilmek, yarışmamızın en büyük kazanımı.” sözleri ile sağlıklı yaşamın ne olduğu, bağımlılığın ne anlama geldiğine dair çocukların dünyasında yer almanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından edebi ve görsel kategorilerde dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık ve İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı takdim etti.

Türkiye Finali Ödül Töreni 3 Mayıs’ta!

Yeşilay tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yetenek yarışması ilkokul, ortaokul ve liseler arasında; görsel (afiş, resim, karikatür veya kısa video) ve edebi (kompozisyon, şiir, öykü, deneme veya anı) kategorilerinde düzenleniyor.

Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde toplamda 185 bini aşkın eserin katıldığı yarışmada; kazananlar 3 Mayıs tarihinde Yeşilay Genel Merkezi’ndeki ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

25 Mart- 5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen il ödül törenlerinde 2 kategoride yarışan öğrencilerden 478’i ödüle layık görüldü. Türkiye finali ödül töreni ise 478 eser arasından Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı’nca oluşturulan jüri tarafından belirlenecek.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasının Türkiye Finali kazanan İl birincilerine 500 TL; Türkiye birincilerine ise 5.000 TL, ikincilere 3.000 TL, üçüncülere ise 1.500 TL para ödülü verilecek.

Ödül Alanlar

Edebi Kategori;

İlkokul Birincisi: Nazlı Çetin / Gaziosmanpaşa Aliya İzzetbegoviç İlkokulu
Ortaokul birincisi: Özge Açıkgöz / Çekmeköy Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu
Lise Birincisi: Nidanur Kaya / Arnavutköy Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi

Görsel Kategori;

İlkokul Birincisi: Ahmet Taha Ok / Başakşehir Özel Bahçeşehir Yenidoğu İlkokulu
Mansiyon: Sarenur Cevizci / Küçükçekmece Toki Şehit Efkan Kıran İlkokulu
Ortaokul Birincisi:  Ahmet Burak Özmen / Özel Beylikdüzü Modern Eğitim Koleji Ortaokulu
Lise Birincisi: Munısa Sokhıbova / Beylikdüzü Mimar Sinan Çok Programlı Anadolu Lisesi

08-04-201908-04-201908-04-201908-04-201908-04-201908-04-201908-04-201908-04-201908-04-201908-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.