İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Robot Yarışmasında Büyük Başarı

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Amerika Birleşik Devletlerinde katıldıkları Robot yarışmasından prestij ödülü aldı.
Robot Yarışmasında Büyük Başarı

Son yıllarda robot teknolojisinin gelişmesiyle beraber yarışmaların sayısı da artıyor.   Yenilikler yapmayı kendisine hedef koyan gençlere her türlü imkânı sunan yarışmalar öğrencilerin proje yapmalarını ve hayallerini gerçekleştirmeni için önemli bir fırsat.  Yılmadan, azimle çalışan öğrencilerimizin, bu tür yarışmalarda ödüller almaması için hiçbir neden yok. Yeter ki öğrenmeyi aşkla, şevkle yapmayı sürdürsünler. Elbette bu süreçte en önemli husus, onların kendilerine güvenmeleri, araştırmacı olmaları, sorgulamaları ama aynı zamanda üretmeleri, bunu girişimcilikle de dünyaya açmaları.

Bu bilinçle hareket eden okullarımızdan Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önemli bir başarıya imza attı. Okulumuzun 6948 numaralı Eagles Robot Takımı, Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan First Robotics Competetion  Del Mar 2019 Regional yarışmasında çok iyi bir performans göstererek 20 yıldan fazla geçmişi olan takımları geride bıraktı.

Amerika, Havai, Meksika ve  Şiili takımlarını arasından çıkarak yarı final oynayan Eagles Robot takımı General Motor tarafından desteklenen çok prestijli bir ödül olan Industrial Design Award(En iyi Endüstriyel Tasarım Ödülü) aldı.    

Yeniliklere açık, vizyon sahibi bir gençlik görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirten Okul Müdürümüz Sayın Ayhan Malkoç,  öğrencilerin bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacı taşıyan yarışmalara katılmalarının önemini vurguladı. 

Malkoç, uluslararası bir yarışmada ödül almanın kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirterek şunları kaydetti: "Hepimiz şunun farkındayız: Türkiye'de robot teknolojisi her geçen gün gelişiyor, büyüyor. Dünya çapında ödüllerimiz var, bu da aslında 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda ciddi adımların atıldığını gösteriyor. Birçok okulumuz güzel çalışmalar yapıyor, öğretmenlerimizin güzel çalışmaları var. Bütün projelerin üst üste ve bir araya gelmesiyle çok daha büyük projelere imza atacağımıza canı gönülden inanıyorum."

 16-05-201916-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.