İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Bağımlı Olsaydım Başarılı Olamazdım" Söyleşisi

"Bağımlı Olsaydım Başarılı Olamazdım" Söyleşisi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bağcılar Şubesince düzenlenen“Bağımlı olsaydım başarılı olamazdım” konulu söyleşi İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ile  Dündar Uçar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapıldı.

Söyleşiye; Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bağcılar Şubesi Başkanı Mustafa Arslan ve Bağcılar İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Söyleşide İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, konuşmasına söyle başladı:

“ Başarı dediğimiz aslında çok göreceli bir şey. Başarıyı en tepeye koyup kutsallaştırmak ve sorgulanmaz bir şey olarak ortaya koymak yanlışına düşmemek gerekir. Başarı olaydan olaya, zamandan zamana, kişiden kişiye değişeceği için bulunduğumuz yerin aslında başarı olduğunu bilmek gerekir. Aslında en büyük başarı; insanın kendisini tanıması, kendisini yönetebilmesi, çevresine faydalı olması, milletine faydalı olması, insanlığa faydalı olmasıdır. Kendisine koyduğu bu hedefler doğrultusunda gidiyorsa bu bir başarıdır. Genelde biz sonuçlara başarı olarak bakıyoruz. “

Yaptığınız işin birilerine dokunmasının, güzellikler ortaya koymasının önemli olduğunu belirten Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “ Gelecekte bir mesleği seçmek başka bir şeydir; mühendis olmak, doktor olmak, yüksek puanla fakültelere, bölümlere girmek başarılı olarak hep sunuldu şimdiye kadar. Önemli olan, mühendis olduktan sonra memleketine faydalı oluyorsan o bir başarıdır. Doktor olup insanlara faydalı olursa bu bir başarıdır. Öğretmen olduktan sonra öğrencilerini iyi yetiştirebilmek bir başarıdır.” dedi.

 En büyük başarının iyi insan olmaktan geçtiğine değinerek,  eğitim hayatını ve şimdiye kadar yaptığı çalışmalardan bahseden Yelkenci, sözlerine şöyle tamamladı:

“Hepinizin bir yazarı olsun, o yazarı çokça okumaya gayret edin. Bir şairiniz olsun. Bir şarkınız olsun, o şarkı vesilesiyle Türk müziği dünyasına adım atın ve tanıyın. Bir türkünüz olsun, o türkü vesilesiyle Anadolu’ya girersiniz, Anadolu irfanı diye anlatılan şeyin ne olduğunu anlarsınız. Bu topraklarda hangi acılar, hangi sevinçler yaşanmış onu bulursunuz. Mutlaka bir tane de dostunuz olsun. Dost, hiç kimsenin yanınızda olmadığı anda yanınızda olur. Her zaman sizi manevi olarak destekler. Bunları yapamaya çalıştım. Eğer bir başarı varsa ortada kendi iklimimizin yağmurları başımıza yağdığı için, kendi dünyamızdan beslendiğimiz için sahte psikolojik unsurlara hiçbir zaman tevessül etmedik çok şükür. Kendinize böyle bir hayat kurduğunuz zaman başka hiçbir şeye ihtiyaç duymazsınız. Tabi ki bunun yanında öğrenciyken öğrenciliğinizi, meslek hayatınızda mesleğinizi en iyi şekilde yapmaya gayret etmek de önemli bir nokta.”

21-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.