İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesinin Haziran ayı e-bülteni yayımlandı.
Psikolojik Danışma ve Rehberlik

Kovid-19 salgınının ortaya çıkması ile birlikte, yaşanılan süreçte her kesimden ve her yaştan insanın hayatında ciddi değişimler meydana gelmeye başladı. Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimle devam eden süreçte ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte evde geçirdiği zamanda, aile üyelerinin yakın ilişkiler ve güçlü bağlar kurması büyük önem arz ediyor. Ayrıca Haziran ayından itibaren normalleşme süreciyle birlikte sınav tarihlerinin yaklaşması öğrencilerde sınav ve tercih konusundan kaynaklı birtakım kaygılara yol açabiliyor.

Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesinin Haziran ayı e-bülteni rehberlik ve psikolojik danışma içerikli metinlere ağırlık verdi. Çocuklarla yetişkinlerin eğlenceli ve aynı zamanda öğretici aktiviteler yapabilmeleri için nelere dikkat etmeleri gerektiğini açıklayan bülten çocukların sınav kaygılarıyla baş ederek doğru tercihler yapabilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Bültende psikolojik dayanıklılık, sınav döneminde stres ve kaygı ile psikolojik iyi oluş, beklentileri karşılayamama korkusu, birlikte çalışmalar yapmak, sağlıklı kardeş ilişkileri,  duygu koçu ebeveyn olmak, özel çocuklarda görülen davranış bozuklukları, çocuk gelişiminde ayrılma- bireyleşme teorisi, duygu terapisinde kullanılan boş sandalye tekniği başta olmak üzere pek çok konuya değiniliyor.

Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte evde geçirdiği zamanda, çocuklar ve diğer aile üyelerinin yakın ilişkiler ve güçlü bağlar kurmasına da katkı sunan bültende, özel eğitim ve rehberlik biriminin faaliyetlerine ilişkin haberler de yer alıyor.

Bülteni okumak için tıklayınız.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.