İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PIRLS Çevrim İçi Bilgilendirme Toplantısı

PIRLS uygulamasına İstanbul'dan katılacak okullarımızın sınıf öğretmenleri ile PIRLS 2021 bilgilendirme toplantısı yapıldı.
PIRLS Çevrim İçi Bilgilendirme Toplantısı

Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS), Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından üye ve diğer katılımcı ülkelerde beş yıllık dönemler hâlinde 4. sınıf öğrencilerine uygulanan bir tarama araştırmasıdır.

PIRLS Araştırması

İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından sınıf öğretmenlerimizin katılımı ile PIRLS çevrim içi bilgilendirme toplantısı yapıldı. PIRLS araştırması, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. PIRLS araştırmasında, öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için bilişsel testler ile öğrencilerin bu becerilerini etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketleri uygulanmaktadır. Ülkemiz PIRLS araştırmasına sadece 2001 yılında katılmıştır. 2021 yılında beşinci döngüsü yapılacak olan PIRLS 2021 araştırmasına ülkemizde 20 yıl aradan sonra tekrar katılacaktır.

Okuduğunu Anlama Becerileri

PIRLS araştırması, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ölçmeyi hedeflediği için okuma becerileri alanında yapılmaktadır. Öğrencilerin okuma becerilerini ölçmek için farklı metin türleri kullanılmaktadır. Bu metin türleri; hikâye, masal, aktüalite, tarihî olaylar gibi edebî metinler ya da bilimsel ve çevresel olaylar, biyografi vb. ilgili öğrencilerin bilgi elde etmesini ve bilgiyi kullanmasını gerektiren görsellerle zenginleştirilmiş metinler olabilir. Öğrencilerden metinleri okuyarak bu metinlerle ilgili çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulara cevap vermeleri beklenmektedir.

PIRLS Örneklem Seçimi

PIRLS araştırmasının hedef kitlesi 4. sınıf düzeyine devam eden örgün eğitim öğrencileridir. PIRLS araştırmasında uygulamaya katılacak öğrencilerin seçimi için iki aşamalı tabakalı örnekleme yöntemi kullanmaktadır. İlk aşamada uygulamaya katılacak okullar ve ikinci aşamada uygulamaya seçilen okuldaki sınıf şubesi seçkisiz yöntemlerle seçilir. Örneklem belirleme sürecinde uygulamaya katılacak okullar PIRLS Uluslararası Merkez tarafından seçilir. Okul seçiminde kullanılacak tabakalar, bölge, devlet-özel vb. katılımcı ülkeler tarafından kendi ülkelerinin özel durumlarına göre belirlenir.

PIRLS 2021 Uygulaması

PIRLS 2021 araştırmasına 50'den fazla ülke katılacaktır. Uygulama 2021 yılında yapılacaktır. Ülkemizde PIRLS 2021 uygulaması 48 ilde yer alan toplam 192 okulda yapılacaktır. PIRLS 2021 uygulamasının sonuçları IEA tarafından 2022 yılında açıklanacaktır.

PIRLS 2021 uygulaması kâğıt-kalem tabanlı olarak uygulanacaktır. Uygulamada 18 farklı kitapçık kullanılacaktır. Her bir kitapçıkta farklı türde iki metin kullanılacak ve bu metinlerle ilgili her kitapçıkta 15 soru çoktan seçmeli, 15 soru açık uçlu olmak üzere 30 soru yer alacaktır. Ayrıca başarı testinden sonra öğrenci anketi uygulanacaktır. Uygulamaya katılan öğrencilerin öğretmenleri öğretmen anketi, öğrenci velisi ev anketi ve okul idarecileri ise okul anketi uygulamasına katılacaklar.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.