İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Patent, Faydalı Model ve Tasarım

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından patent, faydalı model ve tasarım süreci ile ilgili eğitimler verildi.
Patent, Faydalı Model ve Tasarım

Millî Eğitim Bakanlığımız 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında fikri mülkiyet kapsamında, patent, faydalı model, marka ve tasarımını ana tema olarak belirledi. Bu konuda ilk adımı mesleki ve teknik eğitimle atan Bakanlığımız, sürece dâhil ettiği Bilim ve Sanat Merkezleri ile ilgili çalışmalara da hız verdi.

Seferberlik ve Kültür

Patent seferberliğinin meyveleri kısa sürede alınmaya başlandı. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarıyla Bilim ve Sanat Merkezleri'ndeki başvuru sayıları her geçen gün artıyor. Gelinen nokta Millî Eğitim Bakanlığımızın 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı sonunda hedef olarak koyduğu 250 patent, faydalı model, marka ve tasarım tescili hedefine kolaylıkla ulaşılabileceğini gösteriyor.

Türkiye'nin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmak üzere okul ve kurumların yönetici, öğrenci ile öğretmenlerinde sınai mülkiyet farkındalığını artırmak, bu kurumlarda yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri ürünlerin sınai mülkiyet hakları kapsamında korunmasını sağlamak üzere çalışmalar ilimizde de devam ediyor. Zira ortaöğretim seviyesinde fikri mülkiyet, tescil ve tescillerin ticarileşmesi farkındalığının artması ve kültürünün yaygınlaşması ekonomik gelişme açısından büyük önem taşıyor.

Bu kapsamda ilimizde öğretmen ve öğrencilerimizle okullarımıza yönelik rehberlik çalışmaları yoğunlaştı. Öğrenci ve öğretmenlerimizde farkındalık oluşturacak ve süreçlerde rehberlik edecek dokümanlardan hareketle bir dizi eğitim verildi.

Hiç şüphesiz, temel eğitim ve ortaöğretim seviyesinde bir kültür oluşturmak, bunu ülke sathında yaygınlaştırmak sadece bu seviyelerde önemli ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamayacak, aynı zamanda yükseköğretimdeki kültürü de güçlendirecek.

Farkındalık ve Başvuru Süreçleri

İstanbul'da tüm meslek liselerinde patent ve faydalı model geliştirilmesi temasına uygun olarak eğitim programlarına ilgi yoğundu. Eğitimler, Maltepe Handan Hayri Yelkikanat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bağcılar Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Şişli Zincirlikuyu İSOV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde verildi.

Patent, faydalı model ve tasarım il koordinatörleri Erol Camcı, Murat Temiz, Ahmet Akdemir ve Derviş Çelik tüm okullarımızda patent, faydalı model ve tasarımın fikri mülkiyet açısından önemi ile ilgili farkındalığı artırmak için yapılabileceklerle ilgili detaylı bilgiler sunuldu. Ardından  patent, faydalı model ve tasarım konularında mesafe alan okullarımızın ürün geliştirme ve başvuru süreçlerinin desteklenmesi ve sınai mülkiyet noktasında kültür geliştirmenin önemi vurgulandı.

Toplamda 344 kişiye verilen eğitimlerin yanında mesleki ve teknik eğitimde faydalı model ve patent farkındalığını artırmak için yapılabilecekleri değerlendirmek üzere çeşitli toplantılar yapıldı. Böylece ilimizde sorumlu yönetici ve öğretmenlerin eğitimleri tamamlandı ve okullar düzeyinde rehberlik eğitimlerine ve başvurulara ağırlık verme süreci tüm hızıyla devam ediyor.

31-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.