İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Paradigma Değişiyor

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında mesleki eğitim iş birliği protokolü imzalandı. 
Paradigma Değişiyor

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk,  imza törenindeki konuşmasında, ekonominin itici gücü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin varlığının ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği- Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinin hayati önem taşıdığını belirterek, ‘Bu önemi ekonomi ve eğitim arasındaki ilişki ile doğrudan doğruya ifade ediyoruz. Çünkü ekonomide orta gelir tuzağından söz ediliyorsa bu aslında orta eğitim tuzağıdır. Yani ‘eğitiminiz iyileşirse ekonominiz iyileşecektir’ mesajı bize verilir. Bu bağlamda böyle bir adım atıyor olmanın mutluluğu içindeyiz.’ değerlendirmesinde bulundu. 

Asıl Hedef Dönüşüm

Mesleki ve teknik eğitimdeki dönüşümün asıl hedef olduğuna değinen Selçuk, ‘Bu dönüşüm çerçevesinde mesleki ve teknik eğitimin ders çizelgeleri, öğretmen eğitimleri, iş ve işlemlerin yürütülmesi, üretim bazlı eğitime geçilmesi vesaire bunlar mesleki eğitimde paradigmanın değişeceğini gösteriyor.’ dedi.

Selçuk, protokolün sadece Bakanlığın aldığı kararlarla değil, oda temsilcilerinin gayretleri ve okul müdürlerinin kararlarıyla belli bir noktaya taşınacağının altını çizerek, şöyle devam etti: 

‘Biz de gayretlerimizi esirgemeden desteklerimizi ortaya koymak durumundayız. 2023 eğitim hedeflerimiz doğrultusunda eğitim camiası olarak biz üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Tabii ki iş dünyasından da beklentilerimiz var. Bu protokol çerçevesinde gereken desteği vermek için taahhüt altına girdiler. Çünkü artık mazeretimiz kalmadı. Bazı sorunlar, bazı beklentiler vardı. Hepsi oldu. Almanya’da mesleki teknik okulların yüzde 80’i özel sektörün desteklediği okullardır. Bizde bu oran yüzde 4 civarında. Ben tüm bu çalışmaların bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.’

Sektörle İç İçe Bir Dönem

Bu çalışmaların süreç içinde diğer teknik ve mesleki okulları etkileyeceğini ve yaklaşık 130 bin civarındaki öğretmenin de bu bağlamda yetişmesine hizmet edeceğini vurgulayan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Bu çalışmaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte yapılıyor olması Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi yani yükseköğretim ayağının da olması, orta öğretimle yükseköğretim arasındaki bağın da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi varlığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile bağlantısı olması açısından değil, ortaöğretime yansıtılması açısından önem taşıyor. Tüm bu çalışmaları yaparken mesleki ve teknik eğitimde yeni bir dönemin başladığını ve bu dönemin sektörle iç içe bir dönem olduğunu, ortak bir yönetim anlayışının söz konusu olduğunu, buna bağlı olarak da okullarımızda üretimin aslında bir öğrenme yöntemi olduğunun vurgulandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yıllardır düşünülen, üzerinde konuşulan bir konu, odalar birliğimizin çok emek verdiği bir konu. Uzun yıllardır hayal edilen bir çalışmanın gerçekleştiriliyor olması için herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da imza töreninin hem eğitim sistemi hem de iş dünyası için tarihi bir gün olduğunu söyledi.  Yıllardır dile getirilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir adımın atıldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ‘Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre ediyoruz. Bu vizyoner adımın atılmasını, Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk sağladı.’ dedi.

Dinamik Bir Mesleki Eğitim Modeli

İş dünyasından gelen bir bakanın farkını, ezberleri nasıl bozduğunu gördüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, ‘Biz yıllardır hep şundan şikâyet eder dururduk: ‘Firmalarımız çalıştıracak nitelikli eleman bulamıyor. Ama memleketin her yerinde kahvehanelerde gençler işsiz bir şekilde oturuyor.’ diye. Niye, çünkü okullarda verdiğimiz eğitim, dışarıda işe yaramıyor. Dışarıda talep gören nitelikler, okullarda öğretilmiyor. Bu asimetrik yapıyı değiştirmek zorundaydık.’ değerlendirmesini yaptı.

Hisarcıklıoğlu, bu süreçte Avrupa’daki örnekleri incelediklerini vurgulayarak, ‘Avrupa’da genç işsizliğin en düşük olduğu ülke, yüzde 6 ile Almanya. Niye? Çünkü mesleki eğitim ile reel sektörü, odalar vasıtasıyla birbirine entegre etmişler. ‘Genç nüfusumuz var.’ diye övünüyoruz. Ama aslında bu potansiyelimizi kullanamıyoruz. Mesleksiz olduğu için birçok gencimiz işsiz kalıyor. Bu aslında gelecek açısından da büyük bir risk.’ diye konuştu.

Protokolle Türk iş dünyasının, odaları ve borsaları vasıtasıyla elini taşın altına koyduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ‘Millî Eğitim Bakanımızın cesur ve kararlı politikası sayesinde Türkiye’de bir ilk başlıyor. Piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiyoruz. Bu kapsamda 81 ilde 81 meslek lisesi, protokol kapsamına alınıyor. Odalarımız ve borsalarımız vasıtasıyla buralardaki mesleki eğitimin dinamik, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. Bu okullarda atölyeler ve laboratuvarlar kuracağız, mevcut olanları yenileyeceğiz. AR-GE ve tasarım beceri atölyelerini faaliyete geçireceğiz. Eğitim içeriklerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi desteğiyle hazırlayacağız.’

Mezunların Firmalarda İstihdamı

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de, bir yılda üç dönem eğitimi ve ‘ortak eğitim’ sistemini ilk başlatan ve tek uygulayanın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olduğunu hatırlatarak, protokolün içeriğini şöyle anlattı:

‘Şimdi bu sistem ülkemize model oldu. Buradaki tecrübemizi meslek okullarına da aktaracağız. Ayrıca bu okullardaki öğretmenlere, hizmet içi eğitimi ve iş başı eğitim vererek, onları da geliştireceğiz. Öğrencilere oda ve borsa üyesi firmalarda staj ve işbaşı eğitim imkânı sağlayacağız. Mezunların firmalarda istihdamını da destekleyeceğiz. Özetle 81 ilde 81 meslek lisesine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği camiası olarak sahip çıkacağız. Bu pilot projeyle geliştireceğimiz kamu-özel sektör ortak yönetim modelini, daha sonra tüm mesleki eğitim sistemine yaygınlaştıracağız.’

Bu imzalar sayesinde mesleki eğitimde özel sektörün rolünün artacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, buradan mezun meslek liselilerin iş hayatına hazır şekilde yetişeceğini ve söz konusu gençlerin, ara elman değil, aranan eleman olacağını kaydetti. Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanımız Selçuk ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu protokolü imzaladı. Daha sonra protokole katkısı olan isimlerle fotoğraf çekildi.

Protokol Yürütme Kurulu

Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan protokolle, meslek liseliler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda, genişletilmiş staj ve uygulamalı eğitim imkânlarıyla ortak eğitim modelinin avantajlarından faydalanacak. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve bağlı oda ve borsalar tarafından okullarda ‘AR-GE ve Tasarım-Beceri Atölyeleri’ kurulacak. Başarılı öğrencilere burs verilecek. Öğrencilere, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkânı sağlanacak. 

İllerde Millî Eğitim Bakanlığı,  teşkilatı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda/borsalar tarafından Protokol Yürütme Kurulu oluşturulacak. Protokol Yürütme Kurulu,  yerelde sanayinin ve insan kaynağının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı şekillendirecek çalışmalar yapacak.  Proje ile öğrenciler bilimi, tekniği ve pratiği öğrenecek, mezun olduğunda hızla iş hayatına entegre olacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.