İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Eğitimi İyileştirme Projesi

İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelekenci “”Özel Eğitimi İyileştirme Projesi” kapsamında Ahmet Edip Önder Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi açılış töreninde özel eğitim öğrencileriyle bir araya geldi.
Özel Eğitimi İyileştirme Projesi

Ahmet Edip Önder Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi açılış törenine Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü İsmet Köksal, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, bağışçı Önder ailesi, öğretmenler ve özel eğitim öğrencileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem, “Özel Eğitimi İyileştirme Projesi” ile 3 yılda özel eğitim okullarının fiziki altyapılarını güçlendirmeyi, derslikleri gerekli araç-gereçlerle donatmayı, meslek edindirme atölyeleri ile özel eğitim ve destek eğitim sınıflarını standart hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Fiziki Altyapıları Güçlendirmek

Özel eğitim okulları meslek edindirme atölyelerinde daha iyi eğitim ve öğretim imkânı sunmayı, eğitimde 2023 hedeflerine ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Bakan Yardımcısı Erdem, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz genelinde 141 özel eğitim mesleki eğitim merkezi bulunmaktadır. Bu okullarda şu anda 12 bin 103 öğrenci eğitim almaktadır.
Bu merkezlerde öğrencilerimizin, temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla eğitim verilmektedir. “Özel Eğitimi İyileştirme Projesi”, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere verdiğimiz önemin en güzel örneklerinden biridir. Proje ile 3 yıl içerisinde özel eğitim okullarımızın fiziki alt yapılarını güçlendirmeyi, dersliklerimizi gerekli araç-gereçlerle donatmayı, meslek edinme atölyeleri ile özel eğitim ve destek eğitim sınıflarını standart hale getirmeyi hedeflemekteyiz. 2016 yılında 100 atölyenin yapımı tamamlanmış, 2017 yılı sonunda atölyelerin sayısının 250´ye çıkarılması amaçlanmaktadır.”

Sınırlılıkları Aşmak

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ise hedeflerinde 428 atölyeyi bitirmek olduğunu ancak son aşamada ellerine geçen imkânlarla sayıyı 600´e çıkardıkları belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Her geçen gün kendi kendimizle yarışır bir hale geldik.  Daha evvel özel eğitim merkezlerimizde aldıkları eğitimlerle özel eğitimli öğrencilerimiz bazı iş çevrelerinde istihdam edilebiliyorlardı. Ancak bu da çok sınırlıydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve İş-Kur Genel Müdürlüğümüz ile bir protokol imzalayacağız. İş-Kur ile yapacağımız bu işbirliği sayesinde artık bizim özel eğitim öğrencilerimiz de serbest ve normal işgücü piyasasına normal bir birey gibi katılabiliyor olacak. Bu bizim için büyük bir mutluluk kaynağı.”

Özel Eğitim Alanında Dili Doğru Oluşturmak

İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci de Özel eğitim alanının Sayın Cumhurbaşkanımızın işaretleriyle, özellikle Millî Eğitim Bakanlığımızın son dönemde yaptığı çok güzel işlerle gelişmeye ve güzel hizmetler sunmaya devam ettiğini aktararak  “Özel eğitim alanında dili doğru oluşturmak noktasında büyük bir çaba sarf ediliyor bu noktada doğru bir yere gidiliyor.” dedi.

Yarına Güvenle Bakmak

Doğru dil kurulmadığında bu alandaki eğitimi doğru planlamanın mümkün olmadığını anlatan Yelkenci sözlerini şöyle tamamladı:

“Aynı şekilde İstanbul’da son dönemde yapılan çalışmalar özel eğitim alanına çokça yönlendirmekte. İstanbul’da 56 bin 500 öğrenci özel eğitim almaktadır. Son bir yılda İstanbul’da 40 adet meslek edindirme atölyesi açılmış bulunuyor. Özel eğitim alanına bakışımız itibari ile gelmiş olduğumuz noktanın yeterli olmadığını düşünüyoruz ama Bakanlığımızın yönlendirmesiyle daha da ileri gitmek için gayret gösterdiğimizi belirtmek istiyorum. İstanbul’da açılacak olan özel eğitim meslek edindirme atölyelerinde öğrencilerimizin, kendilerini geliştirme ve mesleki eğitim alma noktasında yarına daha güvenle bakacaklarına inanıyoruz. Bu noktada, onların istihdamının sağlanması ile güzel bir döngüyü sağlamış olacağız.”

 Konuşmaların ardından, İş-Kur ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında özel eğitim gören çocukların mezun olduktan sonra istihdam imkânlarını artırmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Ayrıca törende, özel eğitim gören öğrenciler katılımcılara folklor ve ritim gösterisi sundu. Okul açılışının ardından Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Güngör, İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci meslek edindirme atölyelerini gezdi.

 10-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-2017

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.