İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Eğitimde İstihdam İçin Ortak Çalışmalar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İŞKUR özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek amacıyla ortak çalışmalar yürütüyor.
Özel Eğitimde İstihdam İçin Ortak Çalışmalar

Millî Eğitim Bakanlığımızla İŞKUR, okullarda eğitim gören öğrencilere ve zorunlu eğitimini tamamlamış özel eğitim ihtiyacı olan bireylere temelde iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunarak,  bu öğrencilerin istihdam odaklı işe veya mesleğe ve tespit edilecek ihtiyaçlar doğrultusunda aktif iş gücü piyasası programlarına yönlendirilmesine yönelik çalışmalar yapıyor.

İş Birliği Protokolü

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam imkânlarını artırmaya yönelik iş birliği protokolü ile öğrencilerin iş yerlerinde beceri eğitimi alarak hem mesleki becerilerini geliştirmeleri hem de sosyal hayat içerisindeki varlıklarını sürdürmeleri için özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde iş ve meslek danışmanlığı uygulaması başlatıldı. 

Çalışma,  özel eğitim meslek okulu öğrencileri çerçevesinde, öğrencilerin temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, onlara iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İŞKUR arasında bir protokol imzalandı.  Protokolün imza törenine İŞKUR Daire Başkanı  Sayın Sinan Temur, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İŞKUR İl Müdürü Sayın Yunus Yelmen, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı  Sayın Serkan Özmen ve meslek danışmanları katıldı.

Öğrenci Portföy Dosyası  

Protokole göre İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz,  öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin tespiti için çalışmalar yürütecek. Öğrencilerin yeterlilikleri konusunda eğitim almış iş ve meslek danışmanları ile okul rehberlik öğretmenleri tarafından her öğrenci için portföy dosyası hazırlanacak. Öğrencilerin bilgileri öğrenci portfolyosuna yerleştirilecek.

Ayrıca bireyin kendini ve meslekleri tanıması; yetenek, ilgi, ihtiyaç, değer ve kişilik özellikleri doğrultusunda mesleğe yönelik seçimler yaparak mesleğe hazırlanması, başlaması, mesleğini sürdürmesi ve hayat boyu öğrenme sürecinde kendini geliştirmesi için birey ve ailesine yönelik hizmet sunması bağlamında gerekli iş ve işlemler yürütülecek.

İŞKUR ise iş okullarda eğitim gören öğrencileri ve zorunlu eğitimini tamamlayan öğrencileri uygun iş yerlerine, iş başı eğitim programına ve meslek eğitim kurslarına ya da girişimcilik eğitim programlarına yönlendirme çalışmalarını yürütecek.

Öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam imkânlarını artırmak, onlara iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak amaçlı çalışmaları takip edecek olan yürütme kurulu, taraflardan en az birer temsilcinin katılımıyla en az üç kişiden oluşacak olup, Ocak ve Haziran ayının ilk haftasında toplantı yapacaktır.

10-01-201910-01-201910-01-201910-01-201910-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.