İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EĞİTİM AKADEMİSİ MESLEKİ GELİŞİM SEMİNERLERİ

Özel Eğitim Akademisi özel eğitim, sınıf ve branş öğretmenleri için kayıtlı ve canlı yayınlar hazırladı.
ÖZEL EĞİTİM AKADEMİSİ MESLEKİ GELİŞİM SEMİNERLERİ

Mesleki gelişim seminerleri kapsamında İstanbul Öğretmen Akademileri farklı eğitimler gerçekleştirdi. Bu doğrultuda Özel Eğitim Akademisi özel eğitim, sınıf ve branş öğretmenleri için kayıtlı ve canlı yayınlar hazırladı.

Öğrenme Kayıpları ve Hazırbulunuşluk

Salgın dönemi dolayısıyla eğitimleri anlamında sınırlılık yaşayan öğrencilere odaklanan Özel Eğitim Akademisi bu kapsamda öğrenme kayıplarına ve okuma yazma ile matematik gibi temel derslerdeki eksiklikleri öne çıkaran eğitimler düzenledi. Ayrıca okuma yazma becerilerinde ve matematik becerilerinde hazırbulunuşluğa dair öğretmen eğitimleri planladı.

Doç. Dr. Yılmaz Mutlu matematik öğrenmede hazırbulunuşluk ve öğrenme eksikliklerini; Dr. Öğr. Üyesi Şaziye seçkin Yılmaz ise hazırbulunuşluk ve öğrenme eksikliklerinden kaynaklanan okuma yazma sorunlarının desteklenmesini anlattı.

Öğretmenler okula uyum sürecinde ve sonrasında hazırbulunuşluk becerilerine ve dersler öncesi edinime dikkat çeken çalışmalar yaptı. Okula uyum haftasındaki öğretmenler eğitimler ile desteklenerek yüz yüze eğitime hazırlandı. Onların görüş alışverişinde bulunmalarına imkân tanındı.

Erken Çocukluk ve Risk Grubundaki Öğrenciler

Öğretmenler okul öncesi veya ilkokulda öğrenme kayıpları veya gecikme yaşayan öğrencilerinin desteklenmesine dair planlar yaparken aynı zamanda okul öncesi dönemde olan çocukların risk faktörlerine de değindiler. Bu doğrultuda Doç. Dr. Arzu Doğanay Bilgi erken çocuklukta okuma güçlüğü riskleri konulu bir sunum yaptı.

Risk grubunda olan öğrencilerle birlikte okuma yazma veya matematik becerilerinde problemler yaşayan öğrencilerin desteklenmesine de değinildi. Okula uyum sürecinde okuma yazma güçlüklerinin değerlendirilmesi ve desteklenmesine dair eğitim alan öğretmenler çalışmalarını bu doğrultuda düzenledi. Salgın dolayısıyla okuma yazma veya matematik gibi temel akademik derslerde öğrenme kayıpları veya gecikme yaşayan öğrenciler için yeni planlamalar oluşturan öğretmenler döneme daha güçlü şekilde hazırlandı.

Özel eğitim okullarında veya sınıflarında çalışan öğretmenler için de farklı akademisyenler ile bir dizi eğitim içerikleri oluşturuldu. Öğretmenler bu doğrultuda eğitimlerden faydalanarak dönem için planlarını tamamladı.


07-09-202107-09-202107-09-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.