İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EĞİTİM AKADEMİSİ İŞARET DİLİ EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Akademileri Özel Eğitim Akademisi bünyesinde gerçekleştirilen işaret dili eğitimleri tamamlandı.
ÖZEL EĞİTİM AKADEMİSİ İŞARET DİLİ EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

Özel Eğitim Akademisinde on hafta süren işaret dili eğitimleri farklı branştaki öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti. Öğretmenler on hafta boyunca temel işaret dili farkındalık eğitimi aldılar. Eğitimler çevrim içi eğitim ortamda gerçekleşti. Öğretmenler, Kasım ve Aralık ayı boyunca temel işaret dili ile ilgili uygulamalı eğitimler aldı. Eğitimler Aralık ayı itibariyle tamamlandı. Öğretmenler, çevrim içi ortamda tamamladıkları eğitimler sonunda işaret dili ile ilgili uygulamalı çalışmalar gerçekleştirdiler.

İşaret dili eğitimlerinde temel farkındalık

İşaret dili işitme yetersizliği olan bireylerin günlük hayat ve toplumsal becerilerinin sürdürülmesi yönünde bağımsız yaşamları için önemli olmaktadır. Bireyler işaret yoluyla konuşma dilini yansıtmaktadır. Bu bağlamda harfler, günlük kalıplar, ekler ve konuşma diline ait semboller parmak ve eller ile ifade edilmektedir.  

Konuşmada Erişilebilirlik

Erişilebilirlik hayatımızın en önemli noktalarından biridir. Bu noktada toplumsal yaşamda, eğitim de hayatın her yerinde erişilebilir hayati bir öneme sahiptir. Konuşma ve iletişimde de erişilebilirliği kolaylaştırmak için öğretmenlerin bu konudaki eğitim süreci önemli hale gelmiştir.

Uygulamalı Eğitimler

Özel Eğitim Akademisinde on hafta süren işaret dili eğitimlerini öğretmenlerimiz uygulamalı olarak almıştır. İşitme yetersizliği kültürü, işaret dili nedir, dikkat edilmesi gerekenler, mimik dudakla sözel anlatım, yönler beden dili ve hareketlerin kullanımı gibi başlıklarda eğitim alan öğretmenlerimiz, her hafta çalıştıkları kelime ve konuşma kalıplarını video olarak iletmiş ve eğitmenlerinden uygulamalı olarak dönüt almıştır.

 Özel eğitim, sınıf ve farklı branş öğretmenleri işaret dili öğreniyor

Özel Eğitim Akademisi öğretmen eğitimlerinde öğretmenlerin eğitimleri noktasında eğitime erişim ve erişilebilirliği önemsiyor. Öğretmenler farklı branşlar ve özel eğitim öğretmenleri olarak on hafta boyunca işaret dili öğrenerek öğrencilerine eğitimi erişimi nitelikli hale getirmeyi amaçlıyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.