İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortak Bir Anlayış İçin

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği panelde, çocuk istismarı olaylarının nasıl inceleneceği ele alındı.
Ortak Bir Anlayış İçin

Çocuk istismarı pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de tartışılan konular arasındadır. İstismarın teşhisi, istismar mağduru çocuğa ilk müdahale, fail için yürütülen ceza süreci, çocuğun mağduriyet sonrasında rehabilitasyonu gibi birçok boyutu olan istismar meselesinin toplumsal maliyeti düşünüldüğünde topyekûn mücadele edilmesi gereken bir alan olduğu açıktır.

İstismarla Mücadele

Çocuk Hakları Bildirgesi gibi uluslararası belgelere dayandırılarak istismarla mücadele bağlamında dünya ülkeleri genelinde son yıllarda farkındalığın arttığından söz edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü, 1985’te çocuk istismarını, çocuğun sağlığını, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen bilerek ya da bilmeyerek yapılan davranışlar şeklinde tanımlar.  Bu bağlamda Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede bu durumdaki çocuklar koruma altına alınarak önleyici ve koruyucu sosyal politikalar geliştirilmeye çalışılıyor. Ancak konunun boyutu, önemi ve muhtemel sonuçları değerlendirildiğinde istismar olayların titizlikle incelenmesi gerektiği anlaşılacaktır.  

İstanbul’da eğitim kurumlarındaki çocuk istismarı inceleme ve soruşturmaları yürütmek amacıyla maarif müfettişleri görevlendiriliyor. İnceleme ve soruşturmaların mağdur ve şikâyet edilenler açısından daha sağlıklı yürütülmesi maarif müfettişleri arasında ortak bir anlayışın oluşturulması gerekiyor. Bu düşünceden hareketle İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz İstanbul Erkek Lisesi’nde bir panel düzenledi.

Uzmanların Gözünden Çocuk İstismarı

Panele, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey,  Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, Doç. Dr. Aynur Gümüş, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Adli Tıp Enstitüsü’nden Doç. Dr. Neylan Ziyalar ile Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği Çocuk İzleme Merkezi’nden Uzman Psikolog Suzan Birel ve 160 maarif müfettişi katıldı.

Panelde uzmanlar maarif müfettişlerine, eğitim kurumlarında yaşanabilecek istismar olaylarına karşı nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi. İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, panelin çocuk istismarındaki inceleme ve soruşturmaların sağlıklı yürütülmesi amacıyla düzenlendiğini ifade etti. Yazıcı konuşmasında, ailelerin eğitilmesi yanında çocukla çalışan uzmanların farkındalıklarının artırılmasına dikkat çekti. Ayrıca tıp, sosyal hizmetler ve hukukun birlikte bütüncül olarak çocuğu ele almasının öneminin bilincinde olduklarını vurguladı. Uzmanlara katkılarından dolayı teşekkür etti.

İki oturum şeklinde düzenlenen panelde çocuk istismarı çeşitli boyutlarıyla anlatıldı, istismar olaylarında titizlikle hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

Panelde ele alınan hususlar başta olmak üzere çocuk istismarını tüm yönleriyle çerçeveleyen ve ortak anlayışa rehberlik edecek bir kitapçık da yayımlanacak.

06-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.