İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuyorum Değişiyorum

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin okuma kültürü edinmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen kitap okuma yarışması sonuçlandı.
Okuyorum Değişiyorum

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz, en yalın biçimde, bireylerin okuma eylemiyle ilgili olarak edindikleri becerilerin, toplumda bir yaşama biçimine dönüşmesi şeklinde tanımlanan okuma kültürüne dair kamuoyunda esaslı bir farkındalık oluşturmak amacıyla bir kitap okuma yarışması düzenledi.

Toplumsal okuryazarlığın temellendirilmesi bakımından önemli olan etkinlikle ilgili iş ve işlemler İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde yürütüldü.  Okunacak kitaplar İnsan Ne ile Yaşar (Tolstoy), Anadolu Notları (Reşat Nuri Güntekin), Kuşlar Yasına Gider (Hasan Ali Toptaş), İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar (Stefan Zweig)  ve Bilim Tarihi Sohbetleri (Fuat Sezgin) şeklinde belirlendi. Öğrencilerimizin yazılı kültür, kültürel miras ve müşterek kültür doğrultusunda okuma kültürü kazanımını nitelikli hale getirmeyi hedefleyen kitapların adları okullara bildirildi.

Okuma kültürüne dair bir farkındalık oluşturmak ama aynı zamanda öğrencilerimizin okuma eylemini sürekli kılmalarını sağlamak için iki aşamalı bir sınav uygulandı.  İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerimiz, yaz tatili boyunca kitapları gönüllü olarak okuyan öğrencilerimize yönelik ilk aşama sınavını gerçekleştirdi.

İlçelerde ilk üçe giren öğrencilerimiz İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 25 Ekim 2018’de gerçekleştirdiği ikinci aşama sınavına alındı. Kitap okuma etkinliğine İstanbul genelinde 7026 öğrencimiz katıldı.

İl düzeyindeki sınav sonucuna göre, Hatice Bayam (Fatih- Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) birinci; İlayda Yavuz (Kartal- Yakacık yüksel İlhan Alanyalı Çok Programlı Anadolu Lisesi) ikinci oldu.  Umut Çöktü (Çekmeköy- Çekmeköy TOKİ Çok Programlı Anadolu Lisesi) ile Beyza Genç (Fatih - Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)  ise üçüncülüğü paylaştılar.

Kültür dünyamızın nitelikli ürünleriyle çoklu okuryazarlık kültürünün yaygınlaştırılmasına katkı sunan yarışmada dereceye giren öğrenciler Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bildirildi.

07-11-201807-11-201807-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.