İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okumaya Engel Yok

İstanbul'u Okuyorum Projemiz kapsamında "Okumaya Engel Yok" programı düzenlendi.
Okumaya Engel Yok

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, yetersizliklerin engele dönüşmediği, hayatın her alanında birlikte güçleneceğimiz, özel çocuklarımızla tüm öğrencilerimizin farkındalığına seslenmek için önemli bir imkân.  Bu kapsamda İstanbul'u Okuyorum Projemiz İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Salonu'nda bir program düzenledi.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Mustafa Uslu'nun okumanın önemine dair konuşmasıyla başlayan "Okumaya Engel Yok" programının konuşmacıları karikatürist yazar Demirhan Kadıoğlu ile yazar Ayhan Bahçeli idi. Proje koordinatörlerimizden Mahmut Bıyıklı'nın yönettiği söyleşiye Zeytinburnu, Fatih, Kâğıthane, Üsküdar ve Gaziosmanpaşa ilçelerinin proje kapsamında kurulan okuma gruplarından öğrencilerimiz konuk oldular.

Duyarlılıklar Önemli

Öğrenci ve öğretmenlerimizin bilgi ve duyarlılıklarını pekiştirmek amacıyla düzenlenen programda sorunlardan değil hayata ve engellere bakış açımızı değiştirmekten bahsedildi. Kitaplarda engellilerin yaşamlarına dair verilenlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı üzerine konuşuldu. Toplumdaki yanlış algıların yapay duyarlılıklarla çözülemeyeceği, ancak bir engelliyle bütün bir günü geçirerek engelle yaşamanın zorluğunun anlaşılabileceğine vurgu yapıldı.

Yazarlar, eskiye göre, özellikle son yıllarda engellilere yönelik yapılan çalışmaların kıymetli olduğunu bildirdi. Sinemada ve kitaplardaki engelliye acıma vurgusundan kurtulmak zorunda olduğumuzu söyleyen yazarlar, herkesin bir şeyi yapmakta engelli olduğunu söyledi. Ayhan Bahçeli, enstrüman çalamayan biri için müzik engelli, resim yapamayan biri için de çizim engelli diyemediğimiz gibi, insanların engelleri hakkında da yapılacak vurgunun engel üzerine değil insanlık üzerine olması gerektiğini belirtti.

"Okumaya engel olmadığını anlamak önemli!" fikrinden yola çıkan söyleşi programında öğrencilerimiz alışılagelmiş konuşmaların dışında özellikle esprinin ön planda olmasından keyif aldılar. Program sonunda öğrenciler, engellere ve engellilere dair bakış açılarının değiştiğini vurgulardılar.

Program sonunda Demirhan Kadıoğlu, öğrencilerin karikatürünü çizdi. Yazar Ayhan Bahçeli ise öğrencilere kitabını hediye etti.

Okumak Tüm Engelleri Ortadan Kaldırır

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul'u Okuyorum Projesi okuma kültürünün okullardan başlayarak halkın her kesiminde yaygınlaştırılması için yoğun çalışmalar yürütmeye devam ediyor. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı başından itibaren okullarda proje kapsamında 1000'i aşkın okuma grubu kuruldu.

Proje ekibi, ilçe ilçe okulların okuma gruplarıyla buluşarak okuma programları yapıyor; öğrencileri iyi kitaplar okumaya ve kitapları iyi okumaya teşvik edecek etkinlikler düzenliyor. Türk ve dünya edebiyatının önemli isimlerini okuyan okuma grubu öğrencileri, ilgilerine yönelik düzenlenen programlara davet ediliyorlar. Kütüphaneler, müzeler, tarihi mekânlar ve şehir meydanlarını gezen; şiir dinletilerine, söyleşilere, musiki programlarına, gezilere, yarışmalara, okur-yazar buluşmalarına katılan öğrenciler hem kitaplarını okuyor hem de yaşadıkları şehri tanıma fırsatını yakalıyorlar.

04-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.