İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuma Kültürü, Kütüphaneler ve Yazarlar

Yazar Cihan Aktaş, Kâğıthane Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde okuma kültürü üzerine konuştu.
Okuma Kültürü, Kütüphaneler ve Yazarlar

Kâğıthane Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´ndeki programda Cihan Aktaş, yazarlık hayatı ve düşünce dünyası üzerine bir sunum yaptı.  Aktaş, konuşmasında “Suya Düşen Dantel” kitabı üzerinden yazı hayatı, edebiyata duyduğu ilginin kaynakları, edebiyat görüşü ve öykülerindeki çeşitli imgeler üzerinde durdu.

İz Bırakan Kütüphaneler

Bir ülkede okur yetiştirmenin yolunun kütüphanelerden geçtiğine değinen Aktaş, hayatında etkili olan üç kütüphaneden söz etti: Babası Cemal Aktaş´ın 1966´da Refahiye´de açtığı kitap-kırtasiye dükkânının raflarındaki kitaplar, 11 yaşındayken gittiği Beşikdüzü Öğretmen Lisesi´nin zengin kütüphanesi ve daha sonra da ağabeyi Ümit Aktaş´ın öğrenci harçlığıyla kurduğu kütüphanesi. Bunun yanı sıra Aktaş, ülke ülke dolaştığı yıllarda kutular dolusu başucu kitabının taşınmasına gönülden destek olan eşine de borçluluk duyduğunu belirtti.

Klasikler Okunmalı

Çocukluk yıllarından kalma birkaç anısını da dinleyicilerle paylaşan Aktaş, okuma aşkının küçüklükten itibaren başladığını ve artarak devam ettiğini anlattığı hikâyeleriyle gösterdi. Kendisini etkileyen birkaç yazar ve eserden bahseden yazar, Halide Edip Adıvar, İsmet Özel, Sezai Karakoç ve Aliya İzzetbegoviç´e özellikle dikkat çekti.

Okuma kültürünün insan izleğinde ve belleğinde geniş ufuklar kazandırdığına, kitapların sözcük dağarcığımıza yeni kelimeler eklediğine, yazınsal mecrada nefes alıp vermenin hayati derecede önemli olduğuna değinen Aktaş; gençlere bu çağda daha büyük yükümlülükler düştüğüne işaret ederek, onları özellikle yerli ve dünya edebiyatı klasikleri bitirmeye davet etti.   Aktaş, okuma becerisi kazanmış, okuma ilgileri gelişmiş, duyarlı, okuduğunu anlayan, seçici, okuduğu üzerinde düşünen, önyargısız, eleştirel okuma yapabilen kuşakların ülkemizin geleceği bakımından çok önemli olduğunu vurguladı.

Verimli geçen konferansın ardından Aktaş öğrencilerin, düşünce ve edebiyat hayatına, kitabına - Suya Düşen Dantel- ve öykülerinin üslubuna dair merak edilen sorularını cevapladı. İkinci bir konferans havasında geçen bu soru-cevap kısmından sonra yazar, öğrencilerimize  kitaplarını imzaladı.

Programdan önce ve sonra öğrencilerle sohbet eden Aktaş, öğrencilere kendi fikirlerinden farklı fikirlere sahip olsalar bile bol bol kitap okumalarını tavsiye etti. Okulun fanzin ekibi kendisiyle tanışarak, Aktaş’a çıkardıkları fanzinlerden birkaçını takdim etti.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.