İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul, Veli ve Öğrenci Üçgeni

Küçükçekmece’deki İstanbul Veli Akademileri Eğitimi Toplantısı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi´nde yapıldı.
Okul, Veli ve Öğrenci Üçgeni

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda hazırladığı ve uygulamaya başladığı projelerden biri Veli Akademileri. İstanbul Veli Akademileri, okul-veli iletişim ve işbirliğini güçlendirmek, çocuğun eğitim ve gelişim süreçleriyle ilgili olarak velilerimizi bilinçlendirmek amacıyla uygulanan okul merkezli veli eğitim programıdır.

 Proje velileri bilinçlendirmek, öğrencilerin akademik, sosyal ve manevi gelişimini sağlama hedefiyle geliştirildi. Proje kapsamındaki toplantılar ilçelerimizde devam ediyor. Küçükçekmece’deki İstanbul Veli Akademileri Eğitimi Toplantısı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi´nde yapıldı. Toplantıya İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Mustafa Uslu, Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Necati Tekbaş katıldı.

Okul-Veli İş Birliği

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Mustafa Uslu, 2023 Vizyon Belgesi doğrultusundaki projeyle, okul, veli, öğrenci üçgeninde eğitimde başarıyı artırmayı, velilerin okulla öğrenci arasındaki köprü vazifesini sağlamlaştırmayı amaçladıklarını kaydetti. Uslu, bilinçli bir okul-veli iş birliğiyle öğrencilerde istenen davranışlara daha sağlıklı bir biçimde ulaşacaklarına inandıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Projemizin çıkış noktası ailede çocuğa zaman ayırma, çocuğa sorumluluk bilinci kazandırma, sorunlarıyla ilgilenme, sıcak bir aile ortamı sağlama, örnek olma konularında faaliyetler yürütülüyor. Böylece öğrencilerin okul ve sosyal hayat başarılarını, velilerin okulla olan ilişkilerini geliştirmek hedefine ulaşılıyor. Her okulda oluşturulan Okul Proje Yürütme Kurulu, okulun sosyo-ekonomik yapısı ve ihtiyaç analizine göre İstanbul Veli Akademileri eğitimleri çerçevesinde uygulanan seminer konularını ve eğitim programını belirledi.”

Uslu, projeyle velilere yönelik etkinlikler ve atölye çalışmalarıyla klasik veli eğitimi anlayışının dışına çıktığını aktardı. Projeyle velilere belirlenen konularda eğitimler verildiğini bildiren Uslu, şunları kaydetti:

"Belirlenen aile içi iletişim, bilinçli teknoloji kullanımı, huzurlu aile, örnek anne baba, sosyal çevre ve arkadaş seçimi, sorumluluk bilinci, bağımlılıklardan korunma, görgü kuralları, israf, istenmeyen davranışlar, okul kuralları, okuma kültürü, sosyal sorumluluklar gibi pek çok konu başlığı içerisinden velilerin talepleri doğrultusunda altı eğitim konusu seçiliyor. Velilerimiz veliakademisi.istmem.com üzerinde yer alan İstanbul Veli Akademileri Bilgi Sistemi´ne giriş yapıyorlar ve onlara gönüllülük esasına göre okullarda eğitim veriyoruz. 5 kişi bile olsa biz ders verme taraftarıyız. Eğitim uzmanları, akademisyenler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları gibi kişi ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde velilerin ilgi duyduğu alanlara yönelik yazar, akademisyen, sanatçı, sporcu gibi kişileri okullarda konuk ediyoruz."

Küçükçekmece Birinci Sırada

Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Necati Tekbaş Küçükçekmece’nin Veli Akademilerinin başarılı bir şekilde sürdüğünü dile getirdi. Tekbaş, ilçenin kayıtlı 7381 veli ile İstanbul genelinde birinci sırada bulunduğunu ve akademilerimize kayıtların devam ettiğini belirtti.  Tekbaş, “Veli Akademilerine kaydolan velilerimiz projemizin çıkış noktası olan öğrencilerin okul ve sosyal hayat başarılarını, velilerin okul ile olan ilişkilerini geliştirdiğini ifade ediyorlar. Bu projeden güzel sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum.” dedi.

19-01-201919-01-201919-01-201919-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.