İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Kütüphanesi ve Okuma Kültürü

Arnavutköy Şehit Onbaşı Murat Şengöz İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin okuma kültürü edinmeleri için özveriyle çalışıyor.
Okul Kütüphanesi ve Okuma Kültürü

Okuma kültürü, okuma eylemine ilişkin bireysel ve toplumsal yaşama biçimidir. Ülkemizdeki okuma kültürü ancak çocukluk çağından başlayan bir edebiyat kültürüne sahip olduğumuzda yerleşik kılınabilecektir. 

Çocuklar ve Okul Kütüphaneleri

Dil eğitimi ve duyarlılığı ile doğrudan ilişkili olan okuma kültürü açısından, çocuk edebiyatının geleneksel ve modern dönemlerin ürünlerini içerdiğini ve bu birikime dayanan bir çocuk edebiyatı kültürüne ihtiyaç olduğunu söylemeye gerek yok. Keza bir yandan çocuk edebiyatının yaşı küçülürken, öte yandan bu alan giderek medyatik hâle geliyor. Dolayısıyla çocuk modernleşmesi ve medya ekseninde çocuk ve çocukluğu, edebiyat ve çocuk edebiyatındaki değişimi yorumlamak ve okul kütüphanelerini bu çerçevede yapılandırmak gerekiyor. 

Bu bağlamda Arnavutköy Şehit Onbaşı Murat Şengöz İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri yaz tatili boyunca öğrencilerimizin okuma eylemiyle ilgili olarak edindikleri becerilerin, bir yaşama biçimine dönüşmesi hedefiyle gönüllü olarak okul kütüphanesini yenilediler. Türk ve dünya klasikleri başta olmak üzere öğrencilerimizin okuma kültürüne katkı sunacak kitapları içeren okul kütüphanesi Dil Bayramı'nda öğrencilerin kullanımına açıldı. Okul idaresi, öğretmen ve velilerin katkılarıyla büyüyen kütüphaneye öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 

Alışkanlıktan Kültüre

Günümüzde okuma,  yazılı metinlerin okunmasından ibaret değil ayrıca görsel yöntemlerin de dâhil olduğu çoklu bir okuma biçimine dönüştüğünü belirten Türkçe öğretmenimiz Uğur Demirkol, "Amacımız öğrencilerimizin Türkçeyi doğru ve etkili kullanabilmeleri. Bunun için de okuma alışkanlığının kazandırılması gerekiyor. Bu alışkanlık zamanla kültüre dönüşecektir. Öğrencilerimize serbest zamanlarını değerlendirebileceği ve kendilerini geliştirebileceği bir okuma ortamı sağlamaya çalıştık. Özellikle Dil Bayramı'nda öğrencilerimizin kütüphaneye olan yoğun ilgisi bizi çok memnun etti. Geniş bir kitap yelpazesine sahibiz. Okuma kültürü sürecine katkıları için okul idaremize, öğretmen, veli ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

28-09-201928-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.