İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul İklimi Modeli

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Sabancı Vakfı ile Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'nde başlattığı Okul İklimi Değerlendirme ve Geliştirme Projesi'ni yaygınlaştırıyor.
Okul İklimi Modeli

Güçlü ve etkili bir okul iklimi, problem çözme, yaratıcılık, iş birliği, inisiyatif alma, liderlik gibi 21. yüzyıl becerilerinin gelişiminde anahtar rol oynamaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Sabancı Vakfı ile Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'nde başlattığı Okul İklimi Değerlendirme ve Geliştirme Projesi'ni yaygınlaştırıyor. 

Projeyi, Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde de hayata geçirmek üzere İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Sayın Nevgül Bilsel Safkan ve Kalkınma Atölyesi Genel Sekreteri Sayın Ertan Karabıyık'ın katılımıyla bir iş birliği protokolü imzalandı.

Okul İklimini Geliştirmek

2023 Eğitim Vizyonu Belgesi'nin okulları çok yönlü bir şekilde geliştirmeyi hedeflediğini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, okul ikliminin kurum içindeki ve dışındaki paydaşların bağlarını tüm boyutlarıyla ortaya koyan bir anlama sahip olduğunu belirtti. Yazıcı "Birçok araştırmadan elde edilen bulgulardan hareketle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Okul, öğrenci, veli, öğretmen ve tüm paydaşlar arasındaki güçlü iş birliği olumlu bir okul iklimi oluşturmak bakımından önemlidir. Okul iklimini geliştirmek için 2023 Eğitim Vizyonumuz doğrultusundaki çalışmalarımız sürüyor. Bu vesileyle Okul İklimi Değerlendirme ve Geliştirme Projesi'nde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Okulun Sosyal ve Duygusal Öğrenme Süreçleri

Okul İklimi Modeli Projesi ile bir okulun sosyal ve duygusal öğrenme, örgütsel yapı ve öğrenme-öğretme süreçleri açısından gelişmesini desteklemek için geliştirilen modeli uygulamayı hedeflediklerini belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan "İki yıl önce Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'nde uyguladığımız proje kapsamında elde ettiğimiz çıktıları incelediğimizde öğrencilerin inisiyatif alma, güven, aidiyet, ilişki ve saygı gibi mekanizmalarının geliştiğini, öğretmenlerin motivasyonlarının arttığını ve tüm paydaşların fikirlerini özgürce ifade edebilmelerine, öğrenci ve öğretmenler arasındaki ilişkilerin güçlenmesine destek olduğunu gördük. İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kalkınma Atölyesi ile imzaladığımız bu protokol ile Okul İklimi Modeli Projesini 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı boyunca Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde de uygulama sürecine girmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu modelin önümüzdeki senelerde daha fazla okulda hayata geçeceğine inanıyoruz." dedi.

İmza töreninde kurumdaki tüm paydaşların tutumlarını, davranışlarını, birbirleriyle ilişkilenme şekillerini etkileyen mekanizmaların göstergesi ve kurumun kalitesi olarak özetlenen okul iklimi modelinin akademik başarıya önemli katkı sunduğu vurgulandı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.