İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Dışarıda-Dünya Oyun Günü Etkinliği

Okul Dışarıda-Dünya Oyun Günü etkinliği, Küçükçekmece Papatya Anaokulu'nda yapılacak.
Okul Dışarıda-Dünya Oyun Günü Etkinliği

Oyun kuralları ve içerikleri çağdan çağa birçok değişime uğrasa da çocuk için bir eğlenme ve etkin öğrenme kaynağıdır. Hangi çağda ve hangi kültürde olursa olsun çocuğun olduğu yerde oyun da vardır. Eğlenceli bir etkinlik olan ve çocukların ruhsal doyuma ulaşmasını sağlayan oyun, onların bedensel ve ahlak gelişimine de katkıda bulunarak iyi davranışlar ve alışkanlıklar kazandırmada yardımcı olur.

Bu bağlamda oyun çocuğun hayatı, geleceği ve hayalleriyle baş başa kaldığı, gerçek dünyayla hayal dünyası arasındaki köprüdür. Buna rağmen çocukların % 74'ü mahkûmlara verilen 60 dakikadan daha az bir zamanı açık havada geçirdiği yapılan araştırmalar ile ortaya konulmuştur.

Oyun Her Zaman Her Yerde ve Herkese!

Oyunun ve açık havanın çocuğun hayatındaki önemine vurgu yapmak, eğitimciler, aileler ve toplumda olumlu farkındalık oluşturmak amacıyla 23-29 Mayıs 2019 tarihleri arasında resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında "Oyun Her Zaman Her Yerde ve Herkese!" sloganıyla etkinlikler yapılacak.

Türkiye'de üç yüz bin, dünyada ise bir milyonun üzerinde çocuğun katılacağı Okul Dışarıda Günü'nde dünyanın dört bir yanından binlerce okul, sınıflarını açık havaya taşıyacaktır. Açık havada öğrenim, çocukların öğrenme ile arasındaki ilişkiyi güçlendirir ve çevreleriyle daha kuvvetli bağ kurmalarını sağlar. Oyun oynamak yalnızca dayanıklılık, ekip çalışması ve yaratıcılık gibi kritik yaşam becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların çocukluklarından zevk almalarının merkezinde yer alır; çünkü oyun çocuğun en önemli uğraşıdır.

Çocuğun yeteneklerini keşfetmesi, iletişim becerilerini geliştirmesi, kendini ifade etmesi, motor gelişimini desteklemesi, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi ile dil gelişimi sağlanması için en etkili yöntemlerden olan oyun, çocuğun hayatının provasını yaptığı en önemli dili ve aracıdır.

Yağ Satarım Bal Satarım

Bu kapsamda bizde burada geleneksel oyunumuz olan "Yağ Satarım Bal Satarım" oyunu oynayacağız. Yapılacak bu etkinlikler ulusal ve yerel basında #okuldışarıda etiketi ile sosyal medyada paylaşılacak ve toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Küçükçekmece Papatya Anaokulu'ndaki Okul Dışarıda-Dünya Oyun Günü etkinliğinde program öncesinde fon müziği eşliğinde ve misafirlerin alana gelecek. Açılış ve protokol konuşmalarının ardından müzik eşliğinde "Bezirgânbaşı" ve "Yağ Satarım Bal Satarım" oyunları oynanacak. Survivor parkur yarışları yapılacak.

Grupların seçtikleri sandaye kapmaca, ip çekme, kutu kutu pense gibi üç geleneksel oyunu bağımsız oynanması sağlanacak. Program Tasarım Beceri Atölye gezisinin ardından sona erecek.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.