İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okçuluk Sporu Yaygınlaşıyor

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün, okullarımızda okçuluk sporu için alan oluşturmaya dönük çalışmaları devam ediyor.
Okçuluk Sporu Yaygınlaşıyor

Okçuluk, kültürel mirasımız ve çocuklarımızın geleceği açısından oldukça önemli. Okçuluğa merakı olan, okçuluk sporu yapmak isteyen çocuklarımızı bir şekilde ok ve yayla buluşturmak gerekiyor. Son dönemde okçuluğa artan ilgi okullarımızda okçuluk alanların oluşturulmasını gündeme getirdi. Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında okullarımızda okçuluk sporu alanı oluşturmaya dönük çalışmaları hız kazandı.

8 Pilot Okul

Okçuluk alanları oluşturulmasıyla ilgili yeni dönem bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzde yapıldı. Toplantıya Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, çalışmanın koordinatörü Büşra Saygın ile pilot olarak belirlenen sekiz okulumuzun müdürü ve sorumlu öğretmenlerimiz katıldı.

Okullarımızda okçuluk alanı oluşturma çalışması malzeme temininden bu sporun icra edileceği güvenli mekânın sağlanmasına kadar bir dizi unsuru içeriyor. Bu çerçevede pilot uygulama için sekiz okulumuz belirlendi. Kadıköy Anadolu Lisesi, Karlıtepe Ortaokulu, TOKİ Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu, Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beykoz Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Büyükçekmece 19 Mayıs Ortaokulu, Beşiktaş Hasan Âli Yücel Ortaokulu, Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi'ndeki çalışmalar devam ediyor.

Okçuluk ve Bütünlüklü Gelişim

Okçuluk sporunun kültürümüz ve çocuklarımız açısından önemine dikkat çeken Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Timur Tuğral, "Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi, çocuklarımızı sadece bilişsel açıdan değil, onları aynı zamanda sanatsal ve sportif açıdan da geliştirmenin önemini vurguladı. Okçuluk yarışmalarında sporcularımızın Avrupa'da ve dünyada elde ettiği başarılar ülkemize ve milletimize çok büyük bir gurur vesilesi oluyor.  Uzun zamandır okçulukla meşgul olan Yasemin Ecem Anagöz ve Mete Gazoz'u hepimiz biliyoruz. Onların uluslararası yarışmalarda başarılı olmaları okçuluğa erken başlamalarıyla da ilgili?  Bizler de bunları dikkate alarak, eğitim ortamlarımızda okçuluk sporuna ve çocuklarımızın gelişimine katkı sunmak amacıyla bu çalışmayı başlattık. İnanıyorum ki, okçuluk yaygınlaştıkça başarılarımız da artacak. Ayrıca çocuklarımız ve gençlerimiz kültürel mirasımızla ve sporla tanışmış olacak. Okçuluk alanı oluşturmaya dönük katkılarınız için sizlere yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımız adına çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Toplantıda, yeni eğitim öğretim yılında yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu. Çocuklarımızı okçulukla tanıştırma hedefine adım adım ilerlemek için alanlar oluşturmak başta olmak üzere neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.