İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okçuluk Alanları Oluşturma

Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projemiz kapsamında Sultanbeyli İmam Hatip Lisesinde bir atölye açıldı.
Okçuluk Alanları Oluşturma

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Geleneksel Türk Okçuluğu ile ilgili çalışmalarını yoğun şekilde sürdürmeye ve kültür varlıklarının çocuklarımıza tanıtılması yönünde adımlar atmaya devam ediyor. Bu doğrultuda hayata geçirilen Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturma Projemiz kapsamındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Türk okçuluğu eğitimleri için olmazsa olmaz bir zemin teşkil edenbu kapsamdaki atölye açılışına, Sultanbeyli İmam Hatip Lisesindeki açılışaSultanbeyli İlçe Millî Eğitim Müdürümüz SayınYaşar Çağlar, Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral,Sultanbeyli İmam Hatip Lisesi Müdürümüz Sayın İbrahim Kaya,proje koordinatörümüz Büşra Saygın, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Okçulukta İyiyiz

Atölye açılışında konuşan İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Timur Tuğral,  okçuluk alanında yaşanan gelişmelere dikkati çekti. Tuğral, "Türk okçuluğu alanında çalışan sporcularımız şu an dünya sıralamasında ilk üç içinde. Göğsümüzü gere gere Türkiye'nin okçulukta iyi olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu bağlamda Geleneksel Türk Okçuluğu'nun somut olmayan kültürel miras unsuru olma özelliğinin kabul edilmesi ayrıca önemli. Bu sürece herkes bir şeyler kattı ve katmaya devam ediyor.Bizler de ata sporumuzun yaygınlaşması için çalışıyoruz. Atölyelerimizde okçuluğun tarihi, geçmişi, ritüelleri vs. pek çok yönünü anlatan kitapların da bulunması çok önemli." şeklinde konuştu.

Geleneksel Türk Okçuluğu'nun binlerce yıllık geçmişe dayalı bir kültür ve spor branşıolduğuna değinen Tuğral, okçuluk kültürünü daha da geliştirmek için bu projenin uygulandığını belirtti.  Sporun kültürel önemine dikkat çeken  Tuğral, okçu adaylarına başarılar diledi, atölyede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tarihi ve Kültürel Miras

Geleneksel Türk okçuluğunun yaygınlaşma sürecinin hızlı ilerlediğini ifade edenProje koordinatörümüz Büşra Saygın ise, Okullarda Okçuluk Alanları Oluşturulması Projesi kapsamındaki okullarda yapılan çalışmalara değindi. Muhteşem ve büyük geçmişiyle, kadim geleneğimizin önemli parçalarından geleneksel Türk okçuluğu çalışmalarınınÇocukların aynı zamanda 2023 Eğitim Vizyonuyla doğrudan ilişkili olduğunu kaydetti. Kademeli bir şekilde atölyelerin açıldığını belirten Saygın, proje ile Türk okçuluğuna yeni sporcular kazandırılacağını ifade etti.

Atalarımızın bizlere yaşatılmak ve gelecek nesillere aktarılmak üzere bıraktığı tarihi ve kültürel mirasa odaklanan proje kapsamındaki atölyelerde öğretmenlerimize gelişim seminerleri verilecek. Öğrencilerimize ise okçulukla ilgili her şey beceri temelli bir şekilde aktarılacak.

27-12-201927-12-201927-12-201927-12-201927-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.