İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenim Elimi Tut Projesi Sertifika Eğitim Programı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Öğretmenim Elimi Tut Projesinin gönüllü öğretmenleriyle buluştu.
Öğretmenim Elimi Tut Projesi Sertifika Eğitim Programı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, hastanede ya da evde uzun süre tedavi gören çocukların eğitim hakkından faydalanabilmeleri amacıyla başlatılan Öğretmenim Elimi Tut Projesi kapsamında hastanede ya da evde gönüllü çalışacak öğretmenlerin Üsküdar Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu'ndaki sertifika eğitim programını ziyaret etti. Proje koordinatörümüz Melek Okur'dan projenin içeriğine ilişkin bilgi alan Bakanımız Selçuk, öğretmenlerimizlekonuştu.

Öğretmenim Elimi Tut Projesi

Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, projeye gönüllü olma nedenlerini sorduğu öğretmenlerin gönüllülük hikâyelerini de tek tek dinledi.

İstanbul Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Hayata Renk Ver Derneği iş birliğiyle 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde hayata geçirilen Öğretmenim Elimi Tut Projesi, çocukların eğitime hastanede ve evlerinde erişimlerini sağlamayı amaçlıyor. Bu bağlamda hastanelerin ilgili servislerinde hastane sınıflarının açılması, açılan sınıflarda erken çocuklukta aile danışmanlığıyla başlayıp, okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitimlerin devam edebilmesi için Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenlerin görevlendirildiği bir sistemi destekliyor.

Eğitimin sürekliliği, her çocuğa ulaşabilmesi ve kalitesinin arttırılması noktasında ilgili yönetmelik için öneri hazırlanan proje kapsamında İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi'nin gönüllü destekleriyle alanın tüm paydaşları olan doktor, avukat, psikolog, çocuk hasta annesi, program geliştirme uzmanları, mimar, maarif müfettişleri, öğretmenler ve çocuk hastalardan oluşan uzman ekiplerle çalışıldı.

Ülke Genelinde Yaygınlaştırılacak

Projeye 984 gönüllü öğretmen başvurdu. Öğretmenlerin çocuk hastalarla çalışma yetkinliğini artırmak amacıyla "Hastanede ve Evde Eğitim Öğretmenliği Sertifika Programı" hazırlanarak 460 gönüllü öğretmene eğitim planlandı, 60 öğretmenin de eğitimi tamamlandı. Yapılan panellerle bin 200 öğretmene konuyla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Çocuk hastaların eğitim alanlarının niteliklerini iyileştirme amacıyla ideal hastane sınıfı kriterleri belirlenerek örnek 2 sınıf açılırken, diğer sınıflar için de  görüşmelerdevam ediyor. Projenin ülke geneline yaygınlaştırılması çalışmaları ise sürüyor.

01-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.