İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Yolculuğu Sürüyor

Eğitimde Yeni Yaklaşımlar hizmet içi eğitimine katılan öğretmenlerimiz, Tasarım Beceri Atölyelerinde uygulama örnekleri geliştirdiler.
Öğrenme Yolculuğu Sürüyor

Çocukların sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin uygulama düzeyinde kazandırılabilmesi için planlanan Tasarım Beceri Atölyeleri ilk etapta Türkiye genelindeki 30 okulda hayata geçti. Bu pilot uygulamanın ardından atölyelerin üç yılda ülke genelindeki tüm okullarda yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

Tasarım Beceri Atölyeleri’nin İstanbul’daki ilk örneği Küçükçekmece Halkalı Cumhuriyet İlkokulu’nda kuruldu. Çocukların sahip olduğu yeteneklerin uygulama düzeyinde geliştirilmesi, el becerilerinin artırılması amacıyla kurulan atölyeler, mesleklerle ilişkilendirilmiş şekilde hazırlandı. Türkiye´de ilk olacak tasarım beceri atölyeleriyle öğrencilerin okulda düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabileceği ortamlar yaratılacak.

Tasarım Beceri Atölyeleri

Çocuklarımızın azim, gayret, çaba, dirayet ve zekâyı doğayla barış içinde bir araya getirmelerini sağlamak için kurulan Tasarım Beceri Atölyeleri, teori ve pratiği bir araya getirerek çocuğun elini daha fazla kullanacağı bir eğitim metodolojisini esas almasıyla farklılaşıyor. Bu bağlamda, Yaşam Becerileri Atölyesi, Yazılım ve tasarlama Atölyesi, Ahşap ve Metal Atölyesi, Drama ve Eleştirel Düşünme Atölyesi ve Müzik Atölyesi olmak üzere kurulan beş atölyedeki etkinlikler ‘sanat’, ‘bilim’, ‘kültür’, ‘spor’ ve ‘yaşam’ ana temalarıyla hayata geçirilecek.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıkacağı bu atölyelerde derse girecek olan öğretmenlerimizin katılacağı Eğitimde Yeni Yaklaşımlar isimli bir etkinlik düzenledi.

Gelişim Süreklidir

Küçükçekmece Halkalı Cumhuriyet İlkokulu öğretmenlerinin katıldığı eğitimler 4 Nisan 2019’a kadar devam edecek. Öğretmenlerimizle birlikte derslere katılan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Tasarım Beceri Atölyeleri’nde etkinlik yapmanın önemine dikkat çekti.

Tasarım Beceri Atölyeleri’nin eğitim sistemindeki anlayış değişikliği açısından son derece önemli olduğunu hatırlatan Yazıcı, “Atölyelerimizde çocuklarımız, ilgi ve mizaçları doğrultusunda hem yaşam becerileri kazanacak hem de mesleki yeteneklerini çok küçük yaşlarda keşfetme imkânı yakalayacak. Çocuklarımızın düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde teori ve pratiği bir araya getirecek atölyelerle, öğrencilerimiz ilkokul birinci sınıftan itibaren elini daha fazla kullanacak. Tasarım Beceri Atölyeleri’ndeki eğitim yolculuğunda öğrencilerimiz kadar öğretmenlerimiz de farklı yeteneklerini keşfedecekler, kendi öğrenme yolculuklarını sürdürerek gelişmeye devam edecekler.” diye konuştu.

Öğretmenlerimiz 9 gün sürecek eğitim etkinliklerinin ilk gününde “Yazılım ve Tasarım” atölyesinde Aurdino kartlar ile çalıştılar. Gün sonunda birbirlerine çalışmalarından bahseden öğretmenlerimiz eğitim sürecinde düşünce, duygu ve eylem üçlemesini bütünsel yaşamanın önemli olduğunu belirttiler.

26-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.