İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Fırsatları Yaratmak

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul´u Okuyorum ve Kütüphanede Hayat Var Projelerinin ilçe koordinatörleriyle bir araya geldi.
Öğrenme Fırsatları Yaratmak

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği İstanbul’u Okuyorum ve Kütüphanede Hayat Var Projelerinin ilçe koordinatörleri toplantısı yapıldı. Üsküdar Belediyesi Toplantı Salonundaki toplantıya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, AR-GE Kültür Birimi üyeleriyle, Arnavutköy´den, Esenler´den, Sultanbeyli´den, Beylikdüzü´nden, Esenyurt´tan, Pendik´ten, Silivri´den ve şehrimizin tüm ilçelerinden gelen koordinatörlerimiz katıldı.  

Masal, İstanbul, Kütüphane ve Erguvan

Toplantıda birinci dönem değerlendirmesinin ardından çocuklarımızı okumaya teşvik etmeye, yaşadığımız kadim şehri tanıyıp sevmelerine, okullardaki kütüphanelerimizi zenginleştirmeye, öğrencilerimizi yazarlarla buluşturmaya, masal anlatımlarıyla kütüphaneleri daha canlı hâle getirmeye yönelik görüşler paylaşıldı.  İkinci döneme dair planlanma yapıldı ve yarışmalarla ilgili bilgiler verildi.

 Bu çerçevede şiir ve deneme yarışma şartnameleri, öykü okumaları, kütüphanelerde edebiyatçılarla buluşulması, İstiklâl Marşımızın kelimeleri, Çanakkale´deki Mektepliler programı, çeşitli mekânlarda şiir okuma etkinlikleri, tarihî mekânlarda hep birlikte okuma yapılması, kısa film yarışması, erguvan ağaçları gezisi ve erguvan okumaları öne çıktı. Ayrıca İstanbul kitabı oluşturulması, kütüphane üyelik kampanyaları, masal zirvesi ve masal kültürü etkinlikleri, masal okulu gibi birçok ayrıntı üzerinde duruldu.

Şehrimizin ve Dilimizin Seslerini Dinlemek

Birinci dönemde projeler bazında önemli ve olumlu değişikliklerin tohumunun atıldığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, günler geçtikçe kamuoyunda yerel projelerimizin daha fazla konuşulmaya başlandığının altını çizdi. 

Bakış açısı değişikliğinin yaratıcılığına değinen Yazıcı, “Her iki projemiz sadece öğrencilerimizi değil hepimizi entelektüel uğraşlara eğilmeye davet ediyor. Aynı masa etrafında çocuklarımız için bir arada bulunmak, aynı dertle dertlenmek, aynı heyecanı hissetmek hepimize umut aşılıyor. Öğrencilerimiz şehrimizin ve dilimizin saflığı bozulmamış seslerini dinleyerek zengin bir dil öğreniyor. Etkinliklerimiz çocuklarımızın mutluluğunu sağlayarak 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Edebiyatımızın önde gelen isimleriyle öğrencilerimizi ve eğitim ortamlarımızı buluşturuyor. İlçe koordinatörlerimiz ise projelerimizi yaygınlaştırmaya, beslemeye ve güçlendirmeye katkı sunuyorlar. Öğrenme fırsatları yaratan projelerin ortaya çıkmasına etkinliklerinin sürdürülmesine katkı sunan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Projelerin ikinci dönem etkinliklerinin dopdolu olduğunu kaydeden Yazıcı, “Kültür, şehrimizin ve tüm tarihimizin önemli bir parçasıdır; bizler ancak kültürü deneyimlediğimiz zaman mesafe kat ederiz. Gerek yayın gerek tanıtım faaliyetlerimiz gerekse kurumsal iş birliklerimiz ile projelerimizi destekleyerek, üretimlerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Yegâne amacımız, İstanbul’a, kültüre ve kütüphaneye duyarlı platformların sayısını arttırmak, niteliğini yükseltmek.” ifadelerini kulandı.

Sanata ve Kültüre Değer Veriyoruz

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil ise, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi çerçevesinde hayata geçirilen projelerin ana perspektifinin “mutlu çocuklar güçlü yarınlar” olduğunu belirtti.  Projelerde araştırmaya ve titiz çalışmaya önem verdiklerini kaydeden Özil, “İstanbul’umuzun mirası, sanat ve kültürel imkânları çok önemli.  Bakanlığımızın yeni vizyon belgesinin sanata ve kültüre verdiği değer, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün çeşitli etkinliklerine sorumluluk ve özenle yansıyor. Bizler de bu kapsamda “İstanbul’a Değer” başlıklı etkinlikler gerçekleştirdik. Strateji Geliştirme Birimimiz hız kesmeden, sanat ve kültür dünyamızı yakından izlemeyi ve öğrencilerimizle buluşturmayı sürdürüyor. Şunu da belirtmeliyim ki; İstanbul’u Okuyorum ve Kütüphanede Hayat Var Projelerimiz didaktik bilgiler akışı sunmanın ötesinde bir farkındalık oluşturdu. Bu yüzden sadece öğrencilerimizi değil bizleri de çok zevkli ve unutulmaz bir yolculuğa çıkardı. Projelerimizin ikinci dönem faaliyetleri çalışmaların önemini ve ilişkilendiği diğer alanları kavramak açısından oldukça önemlidir.”  dedi. 

Toplantı ikinci döneme yine dopdolu giren projelerin etkinlik süreçlerine dair tekliflerin ve görüşlerin alınmasıyla sona erdi.

17-02-201917-02-201917-02-201917-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.