İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler, “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” Farkındalığını Arttırmak İçin Yarıştılar

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde gerçekleşen “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” yarışmasında dereceye giren öğrencilere İl Millî Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci ödüllerini takdim etti.
Öğrenciler, “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” Farkındalığını Arttırmak İçin Yarıştılar

Öğrencilerin, sigaradan teknolojiye, her türlü bağımlılığın olumsuz etkilerini kavramalarını sağlayarak daha güvenli ve sağlıklı bir hayat sürmelerine katkıda bulunmak amacıyla tertip edilen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışması bu yıl görsel ve edebi olarak iki kategoride düzenlendi.

İstanbul genelinde ortaokul ve lise kademelerinde eğitim gören öğrencilerin katıldığı konusu “bağımlılık” olarak seçilen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışması ödül töreni Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürlüğünde düzenlendi.

Ödül Törenine İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz, Yeşilay 1. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Saylan, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Hilal Sembolizmi

Ödül Töreninde konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, yüz yıllardır bayrağımızda yerini bulan hilalin bağımsızlığımızın ve özgürlüğün sembolü olarak iki önemli kurumu da temsil ettiğini belirterek, “daha sonra iki hilalimiz var ki bunlar da bizim için çok değerli. Birincisi Hilal-i Ahmer yani Kızılay, ikincisi Hilal-i Ahdar yani Yeşilay. Özellikle bizim bayrağımızdaki hilalimiz bağımsızlığımızın ve özgürlüğün sembolü ama Yeşilay’ın da başka bir bağımsızlık sembolü olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yarışmanın temasında alkol sigara, uyuşturucu ve internet bağımlılığı ile mücadeleden galip çıkmak olduğunu hatırlatan Yelkenci, “şimdi eğer o mücadeleyi kaybedersek Yeşilay’ın olmadığını düşünün bu mücadelede bize yol gösteren rehberin olmadığını düşünün,  on dokuzuncu yüzyıl sonlarında Çin ile İngiltere iki büyük savaş yaptı. Bu iki savaşı da Çin’in onda bir nüfusuna sahip olmayan İngiltere kazandı. Nasıl kazandı biliyor musunuz? Çin hanedanını yani ülkeyi yöneten aileyi uyuşturucuya bağımlı kılarak onların savaşları doğru yönetememesini sağlayarak kazandı. Demek ki bu açıdan baktığımız zaman Yeşilay’ın aynı zamanda bir bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini temsil eden hilâllerimizden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Marka Değeri Olan Üretimler Yapmak

Yelkenci, hiçbir iş yapmayan uyuşturucu ile kendisini devre dışı bırakan ya da internet bağımlılığı yüzünden kendisini geliştirmeyen bir neslin bu ülkenin geleceğine katkıda bulunamayacağını vurgulayarak, öğrencilere şöyle seslendi:

“Sizler değişik yaş gruplarında öğrencilerimizsiniz hepinizin elinde akıllı telefonlar var. Bu telefonların içinde sosyal medya programları var. Mesela hiçbir yazılım modülü üretmeden, dünyanın en büyük sosyal medya alanı olan facebook ve akıllı telefon mecralarına baktığımız zaman bunları kuranlar kurucuları hep 20’li yaşlarda yapmış bu işi. Sizler yirmili yaşlara yakınsınız ne yapmışlar bunları üretmişler bizim satın almamızı sağlamışlar bunları düşünmelisiniz. Bizi bunlarla oyalıyorlar bizim artık bunu tersine çevirmemiz lazım yani üreten ve satan biz olmamız lazım ama güzel şeyler üretmemiz hayırlı sonuçlar doğuracak üretimler yapmamız kaçınılmazdır.”

Geleceğe Umutla Bakıyoruz

Tıp alanında hastalanmadan önceki koruyucu hekimlikten bahseden Yelkenci, eğitim alanının her sürecinin koruyucu eğitim olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Yani eğitimin kendisi koruyucudur. Sizin yaşlarınızda böyle bir eğitimi alarak bağımlılığa karşı bir örnek haline gelmiş olmanız değerli. Bunu önemseyerek ayrıca böylesi bir yarışmaya katılmanız ve burada derece kazanmanız Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile yapmış olduğumuz çalışmaların doğru yolda olduğunu göstermesi bakımından bizi mutlu eden ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayan bir durum olarak karşımızda durmaktadır.”

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. İl Millî Eğitim Müdürümüz Yelkenci, ödül alan öğrencilerin eserlerinin başında, eser sahipleriyle sohbet etti.

24-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.