İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor Projesinin konuğu İstanbul Emniyet Müdürümüz Sayın Dr. Mustafa Çalışkan oldu. 
Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz şehre aidiyetin farkına varılarak şehri yönetenlerin tecrübelerinin yeni nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerekliliği kapsamında ve ama aynı zamanda öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve akademik yönlerden bütünlüklü gelişmesine katkı sağlamak gayesiyle Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor Projesini geliştirdi. 

Proje kapsamında ilçe ve okul meclis başkanı öğrencilerimiz ilkin İstanbul Emniyet Müdürümüz Sayın Dr. Mustafa Çalışkan ile bir araya geldi. Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezindeki buluşmaya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, proje koordinatörü Derviş Çelik, öğretmenlerimiz ve öğrenci liderlerimiz katıldı. 

Deneyimler Yolumuzu Aydınlatır

Programda önce İstanbul Emniyet Müdürlüğünü ve çalışmalarını tanıtan bir video izlendi. Sonra İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, projenin amaçlarını anlatan kısa bir konuşma yaptı. Öğrencilerin şehrimizi yöneten liderle bir araya gelmelerinin farklı bir zenginlik oluşturduğunu belirten Yazıcı, projeye özel bir misafirle başlayacaklarını vurguladı.  Yazıcı, “Emniyet Müdürümüz kendisini mesleğine adayan bir lider yönetici. Emniyet Müdürlüğü insanın yaşamının yirmi dört saatini isteyen bir görev…  Bu görevi ifa ederken zor süreçlerden geçen bir yönü var kıymetli Emniyet Müdürümüzün. Bizler öğrencilerimizi hem çağa uygun hem de geleceğe dönük becerilerle donatırken liderlerimizin birikimlerinden de yararlanmalarını önemsiyoruz.  Öğrencilerimizi sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetiştirme sürecinde deneyimlerin önemli olduğunun farkındayız. Bu duygu ve düşüncelerle Emniyet Müdürümüz Sayın. Dr. Mustafa Çalışkan’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Sabır, Şükür ve Emek

Daha sonra konuşmasına başlayan Dr. Mustafa Çalışkan, kendi hayat hikâyesinin Anadolu çocuklarının hikâyesi olduğunu ifade etti.  15 Temmuz tarihinin yakın tarihimiz bakımından önemli bir kırılma noktası teşkil ettiğini belirterek, önemli olanın millet olarak müşterek bir şekilde hareket edebilmek olduğunun altını çizdi. Çok zor şartlar altında eğitim ve öğretim hayatını tamamladığını hayatından kesitlerle anlatan Çalışkan, insanların hayatlarını idame ettirirken haram ve helal dengesini gözetmelerinin önemini belirtti. Mustafa Kutlu’nun üzerinde sıkça durduğu kanaatkârlığı vurgulayan Çalışkan, işini iyi yapmaya çalışmanın hem kişinin kendisi hem de ülkenin geleceği ve selameti bakımından çok önemli olduğunu ifade etti. Konuşmasında 15 Temmuz gecesinde yaşananlara özel bir yer ayıran Çalışkan, “Hiçbir şeyi yarım yapmayın. Her şeyi tam yapmaya çalışın. Bulunduğunuz yerin imkânları ve şartları ne olursa olsun o yeri güzelleştirecek olan sizlersiniz. Bunun için sabretmek, şükretmek ve emek vermek önemli. Sabrederseniz, şükrederseniz ve emek verirseniz başarılı olursunuz. Sizden istenen, sabır, şükür ve emeğinizi ortaya koymak… Bunları yaparsanız ailenizin ve kendinizin düşündüğünüzden çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Kapılar sizlere sonuna kadar açık. O yüzden hepiniz çok çalışmalısınız.” şeklinde konuştu. 

Karar almak noktasında liderliğin yöneticilikten farklı olduğunu belirten Çalışkan, yöneticiliğin her birimizin bir şekilde yaptığı bir faaliyet olduğunu buna karşın liderliğin şartlarla ve kişinin çabasının ve kararlığının bir araya gelmesiyle daha da önemlisi üst düzey bir çalışmayla mümkün olabileceğini ifade etti. Konuşmasını dünyadaki olaylarla, okumalarıyla ve tecrübeleriyle harmanlayan Çalışkan, makam ve mevkilerin emanet olduğunun bilinciyle hareket etmenin önemini vurguladı. Çalışkan, konuşmasının sonunda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ve öğrenci liderlerimize teşekkür etti.  Program, İl Emniyet Müdürümüzün dinleyicilerin sorularını cevaplamasıyla sona erdi. 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, konuşmasının ardından Sayın Dr. Mustafa Çalışkan’a hediye takdim etti. Program, öğrenci liderlerimizle hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.  

Şehrin Yöneticilerinin Oluşturduğu Ekosistem

Günümüzde eğitimin niteliği yalnızca akademik başarıyla ölçülmüyor; nitelikli bir eğitimin, çocuğun/öğrencinin sosyal, duygusal ve bilişsel tüm yönlerini desteklemesi gerekiyor. Bu anlayış,  uluslararası alanda giderek önem kazanıyor. “Çocuğun iyi olma hâli” yaklaşımını rehber edinerek; tüm paydaşların çocuğun/öğrencinin yüksek yararını gözeten politikalar geliştirilmesi sadece eğitsel değil toplumsal bir gereklilik olarak önümüzde duruyor. 

Bilindiği üzere gerek erken çocukluk döneminde gerekse ilk gençlik yıllarında öğrenciler için rol-modeller oldukça önemlidir. Öğrencilerin akademik olarak desteklenmesi yanında şehrin yöneticilerinin oluşturduğu ekosistemin farkına varabilmeleri için gerekli ortam ve desteğin sağlanması gerekmektedir. Bu da ancak öğrencilerle/çocuklara yüz yüze kurulacak ilişkilerle, aynı mekânı paylaşmayı gerektiren pedagoji ötesi etkinliklerle mümkün olabilir. İnsani münasebetler geliştirmenin yanında özellikle çocukların/gençlerin suç ve risk unsurlarından uzaklaşması gibi işlevleri de tabiatıyla içeren Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor Projemiz sosyal etkinliklere ekonomik nedenlerle ulaşamayan çocuklar/öğrenciler için sanatsal etkinliklerin yürütüldüğü unsurlarla zenginleştirildiğinden istenen etki daha hızlı bir biçimde gerçekleşecek. 

Öğrenci Liderlerimiz Şehrimizin Öncüleriyle Buluşuyor Projemiz, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimdeki öğrencilerimizi bir araya getirerek, kurum yöneticilerinin başarı hikâyeleri ve eğitim hayatlarıyla ilgili tecrübe ve kültürel birikimlerinden öğrencilerimizin istifade etmesini, öğrencilerimizin ilimizde yer alan kurumlar ve faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamayı amaçlıyor. 

Dr. Mustafa Çalışkan Kimdir?

1968 yılında Nevşehir ilinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri’de tamamlayarak 1983 yılında Ankara Polis Koleji Sınavını kazandı. 1987 yılında Polis Akademisi’ne girdi ve 1991 yılında mezun oldu.  1991 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı. Sırasıyla İstanbul, Yalova, Batman, Kırşehir, Sakarya ve Adana illerinde görev yaptı. 2001-2002 yılları arasında Birleşmiş Milletler Polis Barış Gücü’nde (Doğu Timor) , 2005-2006 yılları arasında da Kosova’da Birleşmiş Milletler Polis gücünde görev aldı. 

Polis Koleji, Polis Akademisi, Adalet Meslek Yüksek Okulu, İstanbul Adli Tıp Enstitüsü Yüksek Lisans programından mezun oldu. Ayrıca Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü´nde doktorasını bitirdi. 2014 yılı Ocak ayında İstanbul ‘a atanan Dr. Mustafa Çalışkan Yıkıcı Bölücü Örgütlerle Mücadele, VİP, Terörle Mücadele Kurslarını görmüştür. 

 15 Temmuz Kıyamet Gecesi ve Milli Vuruş ve Madde Bağımlılığının Biyo-Psiko-Sosyal ve Hukuksal Analizi adlı iki kitabı bulunan Dr. Mustafa Çalışkan, 21.11.2018 Tarihinde Bilişim Zirvesi 2018 Ödül Töreninde kendisine ait olan “METE” isimli proje ile “Yılın Teknoloji Kaptanı” Ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca  Dr. Mustafa Çalışkan’ın çok sayıda ulusal ve uluslararası çapta yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. İyi derece İngilizce bilen Dr. Mustafa Çalışkan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

11-01-201911-01-201911-01-201911-01-201911-01-201911-01-201911-01-201911-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.